Zero waste: Šetřete planetu i peníze

zero waste

Už jste slyšeli o zero waste? Pravděpodobně ano, aniž byste tento název znali. Jedná se o žití s minimálním vyprodukovaným odpadem. V praxi to vypadá tak, že používáte produkty, na které jste zvyklí, jen s tou výjimkou, že je používáte znovu a znovu, díky čemuž tvoříte nulový odpad.

Proč žít zero waste?

Vsadím se, že (téměř) každý z vás už tak svým způsobem žije, nebo tento styl alespoň zařazuje.

  • Máte doma ,,nekonečné sáčky“?
  • Necháváte si obaly od produktů, a poté je využijete na něco jiného?
  • Naléváte si vodu do vlastní flašky namísto kupování pet lahví?

Pak už jste některé tipy ze zero waste využili. Je to nejen praktické, ale také je to způsob, který redukuje množství odpadu na naší planetě. A jak jistě víte, odpadu je stále hodně, proto i to nejmenší gesto z vaší strany hodně pomůže.

Proč byste tedy měli začít žít zero waste, k čemu vám to bude dobré? Pokud vám ekologie nic moc neříká, pak se vám bude líbit představa všech těch ušetřených peněz. A že jich nebude málo! Za jednorázové produkty utrácíme víc, než bychom čekali. Ať už se to týká hygienických potřeb, nebo potravin. Kupujete-li si denně jednu lahev minerálky, spočítejte si, kolik za ni utratíte měsíčně, a poté ročně. Že vás ten SodaStream vyjde nastejno, a možná i levněji?

Je jasné, že každému nebude vyhovovat zbavit se všech svých dosavadních návyků a přesedlat na eko verzi života. Stačí ale málo k tomu, aby se celková situace zlepšila. Pokud s vámi bude rezonovat jen jeden z tipů dnešního článku, držte se alespoň toho. Nikdo po vás nechce, abyste byli stoprocentní a důkladní ve všech ohledech. Pojďme se tedy společně podívat na několik způsobů, jak zařadit zero waste do vašeho života.

@feminine.cz

zajímá vás zero waste lifestyle? přečtěte si nový článek na blogu Feminine, kde se dozvíte spoustu dalších tipů!🍀❣️ http://feminine-blog.cz/zamezte-plytvani-v-kazdodennim-zivote-jak-vyuzit-to-co-zbylo/ #neplytvej #fyp #zerowaste #feminineblogger #foryoupage

♬ love triangles – Happy Trees

Zero waste tipy

Jelikož se sama snažím neustále přicházet na udržitelnější a udržitelnější způsob života, nasbírala jsem určité zkušenosti a našla si věci, které mi sednou – a právě o ty se teď s vámi podělím!

1. Látkové tamponky

Nepochybuji, že se o svou pleť staráte a denně si ji čistíte. Každý den vytáhnete jeden z těch mini vatových tampónků, který je do pěti minut v koši. A to nemluvím o tom, kolik jich musíte vyhodit, když se odličujete. Namísto tohoto zbytečného odpadu si přitom stačí zakoupit látkové tamponky, které seženete za pár korun. Já si je třeba kupovala na Vinted od paní, která je přímo vyrábí, a tak mě asi 4 kusy vyšly na nějakých 20 korun. To je slušný, ne?

Tamponky se po zašpinění nevyhazují, ale perou. Můžete je prát v ruce nebo je hodit do pračky společně s ostatním prádlem. Jsou rozměrově větší, takže se s nimi mnohem lépe manipuluje a pokryjí větší plochu. Jejich používání si prostě oblíbíš.

2. Menstruační pomůcky

O tomto tématu už jsme se bavili v předchozím článku, proto ho tu nebudu rozebírat do detailů. Nicméně, když jsem si jednou počítala, kolik tak průměrně holky utratí za vložky a tampóny ročně, bylo to docela překvapení, a to jsem započítala tu nejnižší možnou cenu. V horizontu 5 let už jde potom rozdíl hodně znát. Menstruační kalíšek obvykle vydrží 5-15 let, což znamená velkou, ale opravdu velkou úsporu peněz. Nehledě na komfort, který přináší.

Výpočet:

Měsíční náklady za vložky:

cca 50,- Kč

Roční náklady za vložky:

cca 600,- Kč

5 leté náklady za vložky:

3 000,- Kč

10 leté náklady za vložky:

6 000,- Kč

15 leté náklady za vložky:

9 000,- Kč

5-15 leté náklady za kalíšek:

Cca 600,- Kč

3. Vlastní hrneček/lahev

Ať už se jdete projít nebo se po cestě stavíte pro kávu, vezměte s sebou vlastní hrneček či lahev. V dnešní době už jsou baristi zvyklí, takže na vás nebudou vrhat nepříjemné pohledy. Až budete hrneček nebo lahev kupovat, vzpomeňte si, jak často pijete, a kolik litrů by se tedy do lahve mělo vejít. Na celý den do práce si pořiďte alespoň litrovku. Výhodou je, že i po příchodu domů bude voda stále pitná, protože se do ní nebudou vylučovat plasty, ve kterých bývá zabalena.

zero waste

4. Frusacky

Frusacky jsou takové ty ,,nekonečné sáčky„, které používáte dokola a dokola. Hodí se na nákup zeleniny, dokonce mají i prostor pro vylepení štítku s vahou. Vyhnete se tak plastům, trhání pytlíků i zbytečnému odpadu. Protože jsou frusacky navíc průhledné, nebude to oproti mikrotenovým sáčkům velká změna.

5. Kapesníky

Tento tip se určitě řadí mezi ty, které nebudou vyhovovat všem, ale i přesto ho tu zmíním. Pamatuju si, jak jsem si všimla toho, že můj koš v pokoji se skládá z 98 % pouze kapesníky, a proto ho musím vynášet tak často. Na chvíli jsem se zastavila a zamyslela se nad tím, kolik bych si ušetřila práce, místa a odpadu, kdybych přešla na kapesníky látkové. A tak jsem tak učinila. Dneska u mě doma nenajdete žádné jednorázové kapesníky, pouze v šuplíku vyskládané látkové, a řeknu vám, že je to fajn.

Když mi začíná v červnu alergie, smrkám o sto šest, a s tím tempem bych si s sebou ven musela nejen brát balení po kilech, ale taky ty kila kupovat. Látkový kapesník si s sebou vezmu jen jeden, a v případě, že už se nedá používat, vyperu ho v ruce, nebo je všechny společně hodím do pračky – záleží na situaci.

6. Bezobalové obchody

Máte-li to štěstí a žijete ve větším městě, pravděpodobně se ve vaší blízkosti nějaký ten bezobalový obchod vyskytuje. Zavítejte do něj a nakupte si ovoce, zeleninu, ale i přílohy jako jsou těstoviny či rýže. Najdete tam také přírodní kosmetiku nebo drogerii. Stačí si s sebou vzít prázdné nádoby, nebo si je koupit přímo v prodejně, a pak už je jen naplnit tím, co potřebujete. Easy peasy!

7. Vyměňte klasiku za zero waste

Tento tip se vztahuje hned k několika produktům – kartáček, brčko nebo žiletka.

Kartáček sice není jednorázový, ale po určité době ho prostě vyhodíte do koše. Když si ale zakoupíte bambusový kartáček, který je rozložitelný, můžete ho hodit do bio odpadu nebo do vlastního kompostu, díky čemuž vytvoříte nulový odpad.

Všechny fast foody již přešly na papírová brčka (na která si většina společnosti stěžuje), ta se sice také vyhodí, ale alespoň neobsahují plast. Vy si domů můžete pořídit brčka kovová, která už budete mít navždy, navíc budou vypadat cool.

A co se týče žiletky – nevím, zda ještě někdo používá jednorázovky, já osobně s nimi žádnou zkušenost nemám, ale snažte se dokupovat pouze nástavce, abyste zamezili odpadu. Nedávno jsem na Instagramu zaznamenala produkt od značky GoodWays, kterou sleduju (a doporučuju!), a byla to právě žiletka. Její rukojeť je vyrobena z bambusu, kvalitní mosazi a zemaku a pointa spočívá v tom, že dokupujete pouze kovový nástavec, díky čemuž se plastům vyhýbáte úplně. Jsou k dispozici dvě varianty, pro muže a pro ženy, a vypadají fakt nádherně!

zero waste

8. Sekáče a oblečení z druhé ruky

Stalo se vám už někdy, že jste si koupili oblečení, které jste nakonec nenosili? Pak by byla určitě škoda ho vyhodit. Vezměte si, že tato situace nastává u většiny populace. Každý tak má doma něco, co by mohl darovat nebo prodat, a udělat tak radost někomu jinému. Až si příště v obchodě najdete kousek, kterému nemůžete odolat, vsadím se, že ho někdo prodává dost pod cenou. Kdybyste si ho vzali od někoho z druhé ruky, ušetřili byste, daná osoba by byla ráda, že se kousku konečně zbavila, a ještě na tom vydělala. A samozřejmě, ušetříte tím přírodě, protože využijete něco, co již existuje.

Nebojte se vstoupit do second handu a podívat se, jestli tam nemají něco pro vás. Pokud jste pohodlnější typ člověka, oceníte on-line bazary, jako je například můj oblíbený Vinted (nejedná se o spolupráci), kde můžete prodávat i vy. Je to skvělá příležitost, navíc tam najdete i dražší značky se značnou slevou.

9. Plátěná taška

Jdete na nákup? Zapomeňte na igelitku a raději si pořiďte plátěnku, která vám vydrží několik let, ne-li celý život. Odpadá taky starost o to, jestli se taška nenatrhne nebo tíhou nákupu neroztrhne úplně. Pokud byste o plátěnku nestáli, alespoň se snažte kupovat papírové tašky, které použijete opakovaně.

10. Co jde, použijte znovu

Nezahazujte věci jen z principu, že jste je už jednou použili. Dívejte se na věci opravdově a sami posuďte, zda jsou dostatečně poškozeny na to, aby byly vyhozeny. To se týká i praní prádla – pokud jste na sobě měli hodinu kraťasy a nijak jste se nepotili, je úplně zbytečné je hodit do špíny. Používejte svůj zdravý úsudek a nijak to nepřehánějte ani z jednoho hlediska.

Proč zero waste?

Proč jsem se na zero waste vlastně dala? Děsně ráda věci třídím a mám ráda, když má něco svůj řád. To, že svým chováním přispívám k minimalizaci odpadu mi dělá hroznou radost, ale zároveň mě to baví. Vystačím si s málem, a když se nějaká značka rozhodne udělat krok ve stejném ohledu, jsem z toho nadšená. Například Ikea docela jede bomby, Globus a Kaufland přešly na recyklovatelné účtenky a fast foody zařadily do svého menu vegetarian verze jídel. Prostě jsem se v tom našla, a pokud vás oslovila alespoň jedna jediná věc – udělejte ji, strašně to pomůže.

Ellie, The Boss Bitch

Eliška Vachková

Eliška Vachková (Ellie, The Boss Bitch) je zakladatelem blogu Feminine, který je určen především ženám. Cílem je podpořit sílu žen a dát každé pocit, že je jedinečná a měla by na to být hrdá.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *