Ahoj, ahoj! Tento měsíc jsem byla po nějaké době v kině hned 2x, a to na Deadpool & Wolverin a V hlavě 2. Oba snímky patří mezi letošní očekávané filmy, které se u diváků ujaly, a tak mám pro vás i já recenzi. Pokud jste je zatím nestihli, do září máte čas, třeba vás můj názor přesvědčí.
DeadPool & Wolverine
Začněme Marvelem. Již třetí díl ze série Deadpool je speciální právě tím, že se v hlavní roli objevuje také Wolverine, hrdina ze ságy X-Men. Producenti filmu dlouho dumali nad tím, o čem pokračování bude, až dokud se neozval sám Hugh Jackman s tím, že chce v DeadPoolovi účinkovat. Najednou to všechno začalo dávat smysl a bylo jasné, že si tuhle dvojku zamilujeme.
Příběhová linka není nic extra, působí jako vycucaná z prstu jen pro to, aby se mohl objevit Wolverine, ale za tu dávku humoru a akčních scén nás to nikoho neštve. DeadPool cestuje časem, aby našel svého nového parťáka a společně s ním zachránil přátelé, jejichž přítomnost může brzy zaniknout. Wolverine z toho ale není moc nadšený, celkově Deadpoola nemá zrovna v oblibě, polovinu filmu tedy můžete slyšet hlášky, kterými roastí jeden druhého.
Humor je postavený na sexuálních narážkách, sprostých slovech a brutalitě, jak je u Deadpoola zvykem (and I’m lovin it), objevují se ale i zajímavé postavy, jako je Dogpool, nebo různé verze samotného Deadpoola. Pokud navíc znáte souvislosti Marvel filmů a osobního života obou hlavních herců, nasmějete se jednou tolik.
Film trvá dvě hodiny, a i když byla první půlka o něco lepší, než ta druhá, rozhodně si mě získal. Cítila jsem z toho emoce, smála se i brečela, užila si výběr hudby (ten začátek s Bye, Bye, Bye vstřebávám doteď) a celkově to byl zážitek. Rozhodně doporučuju!
V hlavě 2
Úplně jiný žánr i koncept filmu, V hlavě 2, které se stalo nejvýdělečnějším animovaným filmem všech dob (překonal dokonce i Ledové království 2). K tomuto filmu mám bohužel asociaci s negativním zážitkem v kině, což asi dost zkresluje můj celý pohled na něj, ale co se dá dělat.
V pokračování Riley prochází pubertou, což přináší na scénu nové postavy (emoce) – úzkost, stud, závist, nuda a strach. Podaří se jim vyhodit nám již známé emoce z prvního dílu, tedy potlačit je, a převzít plnou kontrolu nad životem Riley. Ten se pomalu rozpadá, zatímco radost, vztek, smutek a nechuť hledají cestu zpátky na velitelství.
Velmi jsem se těšila, ale byla jsem docela zklamaná. Přišlo mi, že tomu něco chybí. Děj je až na nové postavy dost podobný, jen se odehrává v jiném věkovém období – emoce převezmou kontrolu nad myšlením hlavní postavy, všechno se pokazí, emoce opustí velitelství a hledají cestu zpátky. Jasně, dojdete k určitým závěrům, které nás spojují, uvědomíte si, že je naše chování v pubertě ovlivněno změnami (až na mě, já asi žádnou pubertu neměla nebo co) a možná i uroníte slzu. V podstatě se ale nic nezměnilo, je to na to samé brdo, což je právě to, co mi dávalo pocit „tady něco nesedí“.
Stojím si za tím, že jednička byla lepší, dvojka je pouze obměněná. Určitě vás bude bavit, ale nečekejte nic nového, co vás nadchne, nebo alespoň tak to vidím já. Asi je těžké vymyslet pokračování konceptu, který je postavený na uvažování člověka a jeho ovlivňování situací v životě, ale přesto nemůžu říct, že bych byla spokojená. Jen málokteré pokračování animáku je vyloženě vydařené, na mě V hlavě 2 prostě nezapůsobilo.
Závěr
Kdybych vám měla jeden z filmů doporučit, určitě běžte na Deadpool & Wolverine, pokud neplánujete brát děti nebo někoho, kdo tenhle styl humoru nechápe. A nezapomeňte si pak přehrát soundtrack na Spotify, je to boží.
Ellie, The Boss Bitch
Přečtěte si také recenzi na kino filmy z minulého roku (Barbie vs Oppenheimer).
Sledujte nás na Instagramu a Tik Toku a poslouchejte náš podcast Slay and Pray.