Bez obalu | Proč nakupovat s vlastní nádobou?

bez obalu

Ahoj, ahoj! Dnešní příspěvek je inspirován mou nedávnou návštěvou bio, eko a bezobalové prodejny. O těchto typech obchodů vím už dlouho, jen jsem tam pořád ne a ne mít cestu. Protože si myslím, že je to super přístup a ráda bych vám ho doporučila, rozhodla jsem se napsat tento článek.

Co jsou prodejny bez obalu?

Nejspíš už jste o nich slyšeli, ale pro případ, že ne – jedná se o prodejny, které nabízejí potraviny, kosmetiku i čisticí prostředky bez obalu, tudíž na jejich nákup budete potřebovat vlastní nádobu. Produkty se nacházejí ve stáčecích barelech, zásobnících či sklenicích. Cílem je nakoupit požadované potraviny či drogerii tím nejšetrnějším způsobem k planetě i člověku. Žádné vyhazování obalů, větší množství plastů a produkty vyrobené za nekvalitních podmínek.

Prodejny bez obalu najdete v každém větším městě, a dokonce jsem díky tomuto článku zjistila, že se dá objednávat i online! Pokud tedy, stejně jako já, nemáte auto a do většího města se moc nedostanete, nebo zrovna nemají otevřeno, můžete si jednoduše objednat váš nákup až domů. Funguje to tak, že až obaly nebudete potřebovat, zase je pošlete zpátky s tím, že za dopravu nic neplatíte. Kdyžtak si na webu přečtěte podrobnosti, já toho určitě využiju!

Jak nakupovat bez obalu?

Než se vydáte na svůj nákup, měli byste se připravit – vezměte s sebou nádoby, zavařovací sklenice, plastové krabičky na svačinu, cokoliv, do čeho budete moct obsah dát. V obchodě pak požádáte obsluhu, aby vám nádoby navážila, abyste platili pouze to, co jste si nabrali. Některé věci si budete moct natočit/nasypat sami, jinde budete muset požádat prodavačku. Nemusíte se ale bát, že by na vás neměla čas, v bez obalech moc lidí nebývá, takže je to beze spěchu. Pravděpodobně dostanete i doporučení, a pokud jdete nakoupit bez obalu poprvé, žádný strachy, vše vám bude vysvětleno.

Nádoby, ve kterých máte svůj nákup nevyhazujte, pouze je omyjte a použijte na příští nákup. Kdyby se náhodou stalo, že by vám v obchodě nádoby došly, ale ještě byste si potřebovali něco koupit, často tam bývají nějaké volné zavařovačky, které si můžete vzít, ale stejně tak je tam i přinést pro ostatní.

Proč nakupovat bez obalu?

Jsem velká revolucionářka, co se týče tématu šetření přírody. Snažím se žít co nejvíce zero waste, nakupuji bio potraviny, nejím maso a kosmetiku preferuji vegan či netestovanou na zvířatech. Jsou to změny, které mě moc nestojí, naopak mě hřejí na srdíčku, jelikož mám pocit, že žiju víc čistě. Čím víc změn dělám, tím víc se cítím spojená s přírodou a s Bohem. Ano, je to tak. Vím, že to tak většina populace (bohužel) nevnímá a takovéto nové směry žití je spíše obtěžují, ale reálně.. V čem vám to uškodí? Nebude to ta nejpohodlnější cesta, budete muset udělat něco navíc, ale je to spíš o tom, zda skutečně chcete.

Nemá smysl vás přemlouvat, abyste to tak dělali i vy, ale určitě je první krok to, že tohle čtete. Nakupování bez obalu vám umožní vybírat potraviny, které jsou kvalitnější než ty, které najdeme v klasických řetězcích, jsou šetrnější, nezávadné pro vaše zdraví a zodpovědné k planetě. Navíc platíte pouze za obsah, ne za obal. U skla je to ještě dobrý, ale těch plastů je všude milion, proto mi je mnohem sympatičtější nakoupit do nádoby, kterou si přinesu, než využít obal a pak ho zahodit, sotva přijdu domů.

Pro zájemce o lepší návyky je nakupování bez obalu skvělou příležitostí, jak přispět málem, ale změnit mnohé.

To bylo hrozně deep, i na mě.

Co jsem koupila já?

Přesuňme se k tomu, co jsem si v bez obalu koupila já. Původně jsem si šla pro mouku, cukr, domácí prostředky a nějakou kosmetiku. Chtěla jsem zavítat do sokolovského ,,Assi si nasyp„, ale k mému překvapení měli zavřeno, takže jsem odešla s prázdnou. Úplně náhodou jsem si zapomněla u kadeřnice produkty na vlasy, zaběhla jsem tam a cestou od ní jsem zahlédla obchod s bio produkty, který celou dobu stojí vedle. Vlezla jsem dovnitř a světě, div se, měli tam i čistící prostředky bez obalu. Totálně nadšená jsem si nakoupila vše, co jsem potřebovala, a to konkrétně:

Gel na nádobí s BIO citronovou silicí

Používám speciální eko houbičky s nanotechnologií, takže žádný gel nepotřebuji – houbičky jsou samo čistící a odmašťují přirozeně. Jediné, kde bych trochu pomoci potřebovala, jsou hrnce, ve kterých smažím, tudíž jsou dost mastné. Naberu vždycky jen maličko gelu, jen houbičku ponořím zlehka a krásně tím odmastím povrch nádobí. Opravdu skvělý, můžu doporučit. Navíc gel příjemně voní. Je vegan, vhodný i pro citlivou pokožku a složení je přírodní.

bez obalu

Prací gel z mýdlových ořechů s BIO levandulovou silicí

Když jsem si kupovala tento přípravek, bylo mi sděleno, že by se s ním mělo prát alespoň na 40 ºC, protože se pak lépe rozpouští. Zatím jsem prací gel nezkoušela, ale moc se těším! Je s levandulí, tak by prádlo mělo hezky vonět.

bez obalu

Univerzální čistič na povrchy

Ještě jsem potřebovala něco na podlahy a byl mi doporučen tento univerzální čistič, který je také vhodný na sklo, dřez, umyvadla i kuchyňskou linku. Zrovna včera jsem ho použila a moc mi nevoní, nicméně funguje. Stejně jako předchozí produkty je vegan, přírodní a eko se vším všudy.

bez obalu

Poselství na závěr

Jestli chcete, zkuste si domů také pořídit nějaký produkt, který bude o něco šetrnější k přírodě i k člověku. Může jít o čistící prostředky, kosmetiku nebo potraviny. Může jít o bezobal, bio nebo vegan – to vše se počítá. I když to normálně neděláte, udělejte výjimku alespoň jednou za čas a zakupte zodpovědnější značky.

Mír světu,

Ellie, The Boss Bitch

Eliška Vachková

Eliška Vachková (Ellie, The Boss Bitch) je zakladatelem blogu Feminine, který je určen především ženám. Cílem je podpořit sílu žen a dát každé pocit, že je jedinečná a měla by na to být hrdá.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *