Myslím, že nejsem jediná, kdo se často potýká s úzkostmi a snaží se s nimi bojovat, leckdy však neúspěšně. Za ty roky zkušeností jsem přišla na určité triky, které mi pomohou průběh zlepšit či dokonce zastavit. Kdo ví, třeba vám některé z nich budou ku prospěchu.
Jak vypadá úzkost?
Ještě než se na tipy vrhneme, řekněme si, co to vlastně ta úzkost je a jak se projevuje. Jedná se o přirozenou reakci organismu, která se aktivuje, když se cítíte v ohrožení. Jejím cílem je vás přinutit k akci, stejně jako strach. Pokud ale prožíváte úzkost příliš často (například moc přemýšlíte nad budoucností, se kterou je úzkost spojena), stane se každodenní součástí vašeho života i tehdy, kdy vám žádné nebezpečí nehrozí. Je pro vás pak mnohem těžší se jí zbavit, jelikož se vám dostala pod kůži. Projevuje se:
- ztíženým dýcháním,
- zvýšeným srdečním tepem,
- silným tlukotem srdce,
- suchem v ústech,
- bolestí žaludku,
- mlhou (neschopnost racionálně uvažovat, soustředit se),
- třesem,
- střevními obtížemi,
- tenzí v těle (zvedání ramen – tvoření obranného krunýře),
- neurózou (kousání nehtů, rtů, trhání kůžičky na nehtech),
- pocením.
7 Tipů: Jak zmírnit úzkost
Pokud se v některých bodech poznáváte, zejména na denní bázi, prožíváte úzkost. I když může být v některých případech užitečná, spíše je na obtíž, jestliže vám kazí den. Ale nebojte! Podělím se s vámi o mých 7 tipů, jak ji zkrotit.
1. Zaměřte se na přítomnost
Jelikož je úzkost spojena s myšlenkami na budoucnost, raději se zaměřte na přítomnost a třeba si v hlavě vyjmenujte, co kolem sebe vidíte. Je třeba vaší mysli říct, že by se měla zabývat tím, co se děje nyní, k čemuž by vám toto cvičení mělo pomoci. Snažte se co nejvíce vzdálit od všeho, co se přítomnosti netýká a vypněte nové a nové toky dalších myšlenek, jež vás otravují či dokonce děsí. Já vím, je to nesmírně těžké, ale dá se to, když budete trénovat.
2. Meditujte každý den
Každý den, ano, je to tak. Ne jen tehdy, kdy budete úzkost pociťovat. Jak už jsme si řekli, mysl je třeba trénovat, a to každý den, aby se naučila určitým návykům. Já už nějaký ten čas medituju denně a musím říct, že mě to vždy hrozně vyklidní, když už nic jiného. Stačí pouhých 10 minut a zkrotíte myšlenky, které ve vás vyvolávají nepříjemné pocity. Při meditování se pokuste vyprázdnit hlavu a pustit si vedenou meditaci, která vás povede krok za krokem. Pokud si na to troufnete, meditovat lze i tak, že si sednete a posloucháte ticho. Věřte, že je to těžší, než se může zdát, hlava totiž neustále pracuje a vaším úkolem je ji umlčet. Jakmile si zvykne, začne vám tento proces promítat i do reálného života a vaše úzkost se zmírní.
3. Dejte si pauzu
Máte toho moc a nevíte, kam dřív skočit? Možná právě proto úzkost pociťujete. Já osobně jsem expert na to, přidávat si práci i tehdy, kdy nestíhám. Multitasking je mé druhé jméno a věřte, že mě to občas dostihne. Jedním z nejhorších vedlejších účinků toho, že nenecháte hlavu odpočívat je ten, že si nedokážete užívat přítomný okamžik. A to nemyslím jen procházku lesem, ale třeba taky sex. Je to tak, nesmírně mě to mrzí a pokaždé se proklínám, ale sem tam se mi stane, že se nedokážu koncentrovat ani na něco tak příjemného, jako je sex s mým partnerem. A věřte, že to nechcete. Dělejte pauzy a neskákejte z jedné věci na druhou, nechť jsem vám odstrašujícím případem.
4. Sepište si své myšlenky
Takzvaný scripting velmi pomáhá mnoha lidem s úzkostí. Sepište si, co vás trápí, z čeho máte strach. Na papíře budou totiž myšlenky vypadat více utříděně a možná nakonec dojdete k uvědomění, že vlastně nedávají smysl a bojíte se zcela neoprávněně. Jako byste celou dobu žili v jiné realitě. Úzkost vás totiž dokáže pohltit a vtáhnout do začarovaného kruhu, ve kterém i ten nejmenší krok zní jako něco velmi těžkého. Nedejte se! Vytáhněte papír a pište. Cokoliv vás napadne. Jen ať je to co nejdřív pryč.
5. Změňte prostředí
S někým si popovídejte, běžte se ven vyvětrat, přejděte do jiné místnosti. Kdykoliv mám úzkost a s někým o tom mluvím, začnu mít pocit, že to vlastně není tak hrozný, že vyšiluju bezdůvodně. Když jdu ven a vidím tu nádhernou přírodu, počasí, vzpomenu si, jak malá oproti celému světu jsem a že Bůh (jsem věřící) si vlastně nepřeje nic jiného, než abych si ten život užila. Najednou mi začne být mých pocitů líto a kolikrát se rozbrečím a zcela se tím uvolním. Jako by mi došlo, o co tu opravdu jde a že mé úzkostné myšlenky jsou jen zkouškou, která se neustále opakuje a já dělám ty samé chyby, i když v hloubi duše vím, že nejde o nic víc než návnadu. A já se zase nechala chytit. Sakra!
6. Vyhněte se kofeinu
Důležitá věc. Taky miluju kafe, všichni jsme závislí, Starbucks, iced latte a bla, bla, bla. Vyhněte se kofeinu, fakt. Úzkost vaše tělo celkově zrychlí (je opakem deprese, ta zpomaluje), kofein ji ještě přidá motor. Tenhle tip by mě sám o sobě nejspíš nenapadl, natrefila jsem na něj díky reels. Já věděla, že mi ten Instagram k něčemu bude! Jestliže na úzkosti trpíte, neriskujte to a kávě (i dalším nápojům s kofeinem!) se vyhněte obloukem. Mně pomáhají pravidelné několikadenní pauzy a maximálně jedna káva s mlékem denně.
7. Dejte si kratom (v nejhorším případě)
Já vím, já vím, budu trochu kontroverzní, ALE navzdory všem těm negativním událostem je pro mě kratom velkou pomocí, dostane-li se má úzkost do extrému, kdy nejsem schopna fungovat. Pamatuju si, jak jsem jednou pekla a u toho měla silné bolesti a křeče v břiše. Nedokázala jsem to zastavit. V takovém případě sáhnu po kratomu (stačí méně než lžička v ovocném čaji, aby se to dalo vůbec pít), který mi rychle uleví. Jde o podobný účinek jako u opiátů, jelikož se v mozku váže na stejné receptory, na základě toho dochází k pocitům úlevy a euforie. Je ale třeba brát ho jako poslední možnost a spíše se rozvíjet v ovládání vlastní mysli.
Vše je to o dávkování a zneužívání této látky. Lidé si myslí, že cítit se bezstarostně je něco, co chtějí každý den, a tak namísto osobního rozvoje zvolí jednodušší cestu, stejně jako s jakoukoliv jinou látkou. Kratom získal svou špatnou pověst právě kvůli tomu, že si někteří neuvědomili jeho sílu a začali na něm být závislí. Ano, je návykový (stejně jako káva), proto s ním zacházejte opatrně a nepřehánějte to. Využívejte jej, nezneužívejte. Příležitostné nízké dávky závislost nevyvolají.
Je normální mít úzkost?
Ano. V dnešní době byste našli málokoho, kdo by úzkostí minimálně občas netrpěl. Důležité ale je ovládat svou mysl a převzít nad ní kontrolu. Bude to těžké a možná to bude trvat dlouho, ale pokud se nevzdáte, jednou se to povede. Mějte radost i za den bez úzkosti, každý krok se počítá. Sama mám úzkostné stavy asi 3 roky, ale vidím obrovský pokrok a sem tam se mi povede zbavit se jich klidně na měsíc. Všechno je to o hlavě, tak makejte!
Ellie, The Boss Bitch
Přečtěte si také o mé zkušenosti s úzkostí.
Sledujte nás na Instagramu a Tik Toku a poslouchejte náš podcast Slay and Pray.