Podnikání jako OSVČ: ano nebo ne?

podnikání

Být sám svým pánem, to zní docela dobře, ne? Možná to zní jako pohoda, ale od té to má daleko. Pracovat sám na sebe nemůže každý, musíte mít pro to určité schopnosti a hlavně nadšení do práce, kterou jste si zvolili. Pokud se rozmýšlíte nad tím, jestli začít, čtěte dál.

Co všechno obnáší podnikání

V první řadě je asi dobré si říct, co vše bude potřeba udělat k tomu, abyste vůbec mohli začít podnikat. Určitě sem patří živnostenský list, díky kterému se oficiálně evidujete jako OSVČ. Zajdete si na živnostenský úřad, vyberete si obor podnikání, zaplatíte tisícovku a jdete spokojeně domů. Pamatuju si, jak jsem se cítila, když jsem poprvé odcházela ze živnosťáku – jak největší královna. Úplně jsem měla pocit, že mi patří svět, protože jsem to fakt zvládla. Bylo to hrozně krásný. Kdybyste si náhodou v průběhu let chtěli nějakou živnost přidat, už žádný poplatek neplatíte.

To, co vám popisuji, platí pouze pro živnosti volné, kterou mám i já. Jsou to obory, ke kterým nemusíte mít žádné podklady dosvědčující vaše dovednosti. Například zedníci mít volnou živnost nemohou, jelikož by to mohlo mít devastující následky. Seznam volných živností najdete zde.

Protože jsem začala podnikat v roce, kdy jsem ještě chodila do školy, odpadla mi povinnost platit si sociální a zdravotní pojištění. Dokud jste student, vše za vás hradí stát. Jakmile ale dokončíte studium, jdete se zaevidovat jako OSVČ na zdravotní pojišťovnu a sociálku. Potom platíte každý měsíc zálohu přes bankovní účet – pokud platíte minimální, pak to dohromady dělá necelých 6 tisíc.

Daňové přiznání také patří mezi povinnosti podnikatele, to podáváte jednou ročně – tento rok to bylo například do 2. května. Přiznání můžete podat elektronicky i osobně. Mně ho vyplňuje moje účetní, protože zrovna tohle jsou věci, které ráda přenechám někomu, kdo se v tom vyzná, abych měla jistotu, že je vše správně.

Tímto to pro mě končí. U každého se to může trochu lišit, jelikož záleží na oboru podnikání a také na celkovém výdělku. Existují tu ještě věci jako je DPH, paušální daň a další, ale to se mě osobně netýká, takže o tom reálně nic nevím. Rozhodně se ale třeba ze začátku s někým poraďte nebo si vyhledávejte informace, a to i průběžně, protože se všechno mění a nikdo vám nic neřekne. Jestli je nějaká věc, která mě na podnikání štve, tak je to právě tohle.

podnikání

Podnikat či nepodnikat, to je oč tu běží

Teď, když jsme si řekli, co vše musíte splnit předtím, než se OSVČ stanete, a co vás čeká v jeho průběhu, pojďme si zodpovědět to zásadní – stojí to za to nebo ne?

1. Obor

Abyste byli úspěšní v tom, co děláte, a bavilo vás to (což je strašně důležitý), musíte si vybrat takový obor, který bude doopravdy váš. Někdy si totiž myslíme, že to, co je zrovna in nám taky sedne, ale pravda je, že vám možná půjde něco, co je úplně mimo trendy. V dnešní době je každý druhý influencer, ale pravda je taková, že to chce mít nějaké skills, myšlení a základy marketingu, abyste se za opravdového influencera mohli považovat. Taky jsem to chtěla zkusit, ale přišla jsem na to, že mi vlastně až zas tak nezáleží na tom, jak vypadá moje storíčko, a že to chci nechat spíš volně – nebyla to totiž moje vášeň, a lidi to poznají. Nemůžete být úspěšní v něčem, co vás nenabíjí a nežijete pro to.

Zjistěte, co vás tedy doopravdy baví (k tomu by vám možná mohl pomoct tento článek) a tomu se věnujte naplno. Já to poznala díky vnitřnímu pocitu, kterej mě hnal, i když už jsem nemohla dál. Když přemýšlím nad tím, jak Feminine ještě vylepšit, cítím se, jak kdybych byla schopná lítat. Neskutečně mě to naplňuje a baví mě nejen výsledek, ale i proces.

Už od mala jsem byla taková rozlítaná, a i když mi někdo říkal, že bych se měla zaměřit jen na jednu věc, žiju tak, že stíhám úplně všechno (nebo se aspoň snažim). Vzala jsem vše, co mě baví a spojila to dohromady, jelikož bych se asi unudila k smrti, kdybych měla jen psát články a nic jiného k tomu. Hrozně si užívám to, jak můžu skákat od jedné věci k druhé, zaměřovat se na tohle, pak zase na tamto, pracovat sama, pracovat s někým, pracovat pro lidi, vídat se, pak zase sedět doma – jednoduše je to boží, a je to moje cesta, kterou miluju.

2. Trpělivost, vytrvalost a píle

Tohle jsou body, kvůli kterým to nevyjde každému. Je potřeba fakt makat, a to nemyslím tak jako v klasické práci, ale fakt dřít. Dát tomu všechno. Miluju písničku „Jeď tvrdě nebo jeď domů„, která tohle přesně vystihuje. Jestli pro to nežijete, nevyjde to. Když jste totiž skutečně zapálení, nemusíte se ráno nutit vstát, prostě to jde samo. Nikdo mě nenutí, abych u toho kompu seděla od rána do večera, ale já prostě musím. Kdybych to totiž neudělala, měla bych v sobě hlas, kterej by mi říkal, že dost nepracuju. Tohle je teda nebezpečná hranice, se kterou není radno si zahrávat, a proto radím – odpočívejte.

Každý si ale může upřímně přiznat, jestli se své práci věnuje dostatečně a kvalitně. Já miluju pocit, když mám hodně práce a fakt to odsýpá. Tak trochu nestíhat, ale přitom cítit, že nejsem pod velkým tlakem. V tu chvíli jsem neskutečně výkonná a plná energie. Každý si musí najít, co mu vyhovuje, aby to fungovalo. Přesně proto jsem nemohla být zaměstnaná – bohužel nikdo nehledí na to, co vyhovuje vám, a prostě vám řekne, jak to máte dělat. Já jsem jak dítě s ADHD, takže tomu odpovídá i můj pracovní styl.

3. Nikdy se nezastavit

Je sice fajn, že jste vydělali tenhle měsíc víc, že se vám teď daří, ale tím to nekončí. Podnikat znamená nemít jistý příjem, vezměte si první vlnu covidu – nikdo nečekal, že bude muset na tak dlouho zavřít svůj podnik či obchod, a tím přijít o spoustu peněz. Nezastavujte se, a i když to teď šlape, vymýšlejte, kam to posunout dál. Určitě je fajn si někdy odpočinout, nechat to plout, to je zdravé uvažování, nicméně si myslím, že každému úspěšnému podnikateli se v hlavě honí nové a nové nápady na vylepšení. Stát na místě je dobré, ale ne na dlouho. Doba jde neustále kupředu, a s ní musíte i vy, jinak zůstanete pozadu.

4. Finanční gramotnost

V neposlední řadě hrají roli peníze. Jak jsem říkala, každý měsíc je jiný, a proto je na místě si peníze odkládat. Doporučuju si zavést výplatu, kterou když přesáhnete, odložíte peníze na stranu. Pokud by se někdy stalo, že bude výdělek menší, nemusíte se bát, že nemáte z čeho zaplatit poplatky. Rozmýšlejte veškeré investice, zvažujte, co si kupujete a najděte si rovnováhu, která vám dovolí se odměňovat, ale zároveň i něco našetřit.

5. Navazování kontaktů

Poslední bod bude o setkávání se a seznamování. Znáte někoho z branže? Obklopujte se lidmi, kteří mají cíle, kteří vás motivují a posouvají dál. Nikdy nevíte, kam vás lidi z vašeho okolí mohou dovést. Často to bývá právě tak, že díky konexím se dostanete někam, kam byste se jinak nedostali. Neberte to ale tak, že se s těmito lidmi budete bavit jen proto, abyste toho mohli nějak využít, to prosím ne.

Věřte tomu, že co si taháte do života, to v něm taky máte, a to platí o všem. Ať už se to týká vašeho vnitřního nastavení, lidí kolem vás nebo vašich činů. Pokud chcete žít podle vašich snů, zaměřte se na každej detail a vyhoďte všechno, co neodpovídá vašim představám. Jste s kamarády, ale nebavíte se? Chodíte do práce, která vás nenaplňuje? Zbavte se toho, jinak ani nečekejte, že se váš život nějak zlepší.

Jaká je vaše odpověď?

Myslím, že jsem zmínila všechno, co jsem chtěla. Snad vám to trochu otevřelo bránu do tohohle světa, abyste mohli nakouknout, jak to funguje. Není to lehký, to říkám na rovinu. Bude vás to hodně stát, bude to stres, ale taky to bude něco, co vás bude naplňovat a dělat šťastnými – v případě, že podnikání bude to ONO. Není to cesta každého, ale moje tedy rozhodně ano, a proto pokud chcete, jděte do toho!

Držím palce! ✊🏻

Ellie, The Boss Bitch

Eliška Vachková

Eliška Vachková (Ellie, The Boss Bitch) je zakladatelem blogu Feminine, který je určen především ženám. Cílem je podpořit sílu žen a dát každé pocit, že je jedinečná a měla by na to být hrdá.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *