Vítám vás u posledního článku před Vánocemi! Tak už zítra nás to čeká.. A přesně proto přináším inspiraci na vánoční tradice, které já s mou rodinou děláme. Vím, že většina z vás asi moc tradic nedělá, tak letos udělejte výjimku a zkuste je. Já mám tyhle věci ráda a je to aktivita, kterou lze dělat jen na Vánoce, protože se jedná o kouzelnou noc, tak se nenechte odradit a podívejte se, co vás čeká příští rok.
K čemu vánoční tradice slouží
No.. vlastně vám nevim. Kromě toho, že je to něco, k čemu se každoročně vracíte, je to spíš zábava. Někdo doopravdy věří, že to, co vám vyjde, se na další rok splní, nicméně já osobně to beru s nadhledem. Během roku si všímám, jestli se to plní, ale určitě se podle toho neorientuju, a když mi vyjde smrt v hrníčkách (pochopíte za chvíli), tak se z toho nehroutim. Je to něco jako snář – pokud to v tom budete hledat, tak to asi najdete. Ale kdo by neměl rád kouzla a magii? Vánoce jsou pro to jak stvořené, tak proč ne!
Určitě znáte takové ty klasické, jako je rybí šupina pod talíř, zákaz vstávání od stolu a tak dále – takové tradice v dnešním článku probírat nebudeme, protože ty slouží spíše k tomu, abyste se něčeho vyvarovali nebo si naopak přinesli něco dobrého do života. Tradice, o kterých mluvím já, jsou aktivity, které děláte, abyste se dozvěděli něco o tom, co se stane – jaké téma budete řešit příští rok, za kolik let se vdáte nebo kdo bude vaším nápadníkem. To, že si nějakým způsobem „vyvěštím“ budoucnost je to, co mě na tom baví. A jestli jste na podobné věci, určitě čtěte dál!
Jaké tradice dodržujeme?
Upřímně ani nevím, kdy to přišlo, ale už je to spousta let, co se těmto tradicím věnujeme. Provádíme je vždy po rozbalení dárků jako takové ukončení. Většinu z nich dělám sama, protože se týkají mladých dívek (což ještě jsem, i když ne na dlouho), ale jednu máme s rodinou společnou. Kdybyste se chtěli inspirovat, tak vám je sem všechny vypisuju a kdyžtak mi pak napište na můj Instagram, co vám vyšlo, fakt by mě to zajímalo!
7 hrníčků
Tenhle zvyk děláme společně celá rodina. Předem si připravím 7 papírků, na které napíšu následující:
- láska
- peníze
- zdraví
- nemoc
- cesta
- dítě
- svatba
Každý papírek schovám pod hrneček, zamíchám a členové rodiny si vyberou ten, který jim zrovna padne do oka. Podívají se, co se pod ním skrývá, a to je další rok čeká. Doporučuju si to zapsat, abyste to mohli sledovat nebo se zpětně příští Vánoce podívat a zhodnotit, zda se to splnilo. Pamatuju si, že jsem si jednou vytáhla smrt a ten rok mi umřel chameleon. A když jsem si jedny Vánoce vytáhla lásku, měla jsem svého prvního kluka.
Jak ale říkám.. když se na to budete zaměřovat, vždycky to tam najdete. Jen ještě jedna věc – dítě je také symbolem něčeho nového (příležitosti, práce) a smrt ukončením (vztahu, problémů), takže nezoufejte, pokud si je vytáhnete, nemusí se týkat konkrétně vás.
Prsten na vlásku
Utrhnete si vlas, který je dostatečně dlouhý na to, abyste jím upevnili prstýnek. Ten uvážete na uzlíček a vzniklým kyvadlem zakýváte. Umístíte doprostřed skleničky, kde prstýnek sem tam udělá zvuk cinknutí, které budete počítat. Kolikrát prstýnek cinkne o skleničku, do tolika let byste se měly vdát. Samozřejmě mi každý rok vychází diametrálně odlišné číslo – tolik k pravděpodobnosti, že se předpověď vyplní.
Házení slupky
Krájení jablíčka znáte všichni, ale slyšeli jste o házení slupky? Oloupete jablíčko a tu nejdelší slupku vezmete a opatrně, aby se nerozbila, ji hodíte za hlavu. Otočíte se a podíváte, jaké písmeno vám slupka připomíná, a další rok se můžete těšit na chlapce, jehož jméno bude začínat přesně tímto písmenem. Neříkám nic, letos jsem měla dva kluky, oba na M, jak mi bylo předurčeno :)).
Kouř ze svíčky
Nevím jak vy, ale my svíčky na Vánoce pálíme, takže jen stačí, až půjdete spát, svíčku sfouknout a sledovat, jakým směrem kouř jde. Pokud je to směrem nahoru, čeká vás zdraví celý rok, pokud do kouta, zůstanete celý rok doma. Kdyby směřoval ke dveřím, půjdete z domu.
Házení bačkorou
Tento zvyk je hodně známý, takže jste ho dost možná i samy zkoušely. Vezmete si do ruky bačkoru, hodíte ji za hlavu a sledujete, kam ukazuje špička – ke dveřím = půjdete z domu, k vám = zůstáváte doma. Někdy se stane, že je to tak na půl cesty, což přesně znamená i výklad – neví se to jistě. V minulosti se tato tradice dělala hlavně z toho důvodu, aby slečna věděla, jestli bude mít příští rok svatbu, a tím pádem půjde i z domu, nebo ještě bude bez manžela u rodičů.
Lití „olova“
Asi vás teď trochu matu tím, proč píšu „olova“. Já totiž liju vosk. Jo, je to tak. Nikdy jsme doma lití olova nedělali, takže ani nejsme zvyklí ho kupovat. Jednou mě tak napadlo, proč nezkusit vosk, když to vlastně funguje docela stejně. Stačí si napustit studenou vodu a nalít vosk ze svíčky a čekat, co za symbol se objeví. Určitě je lepší koupit olovo, ale kdybyste ho doma neměli a nestihli ho pořídit, zkuste ten vosk, funguje to.
Jaké další tradice existují?
Kromě těch, které dělám já, můžete také zkusit další. Jaké například?
- Pouštění lodiček – klasika, která patří mezi nejčastější zvyky prováděné u nás v Čechách.
- Louskání oříšků – černý vnitřek znamená neštěstí a smutek, zdravý ořech štěstí a radost.
Zas tolik jich, bohužel, není, proto jsem našla jen dvě, které já nedělám. Pokud znáte i jiné, určitě nám je napište na náš Instagram pod post na tento článek!
Přeji vám nádherně prožité Vánoce, užijte si to!
Ellie, The Boss Bitch