Zamezte plýtvání v každodenním životě | Jak využít to, co zbylo

plýtvání

Krásný poslední den v měsíci červenci! Dnešním tématem článku bude plýtvání, které, doufám, není součástí vašich životů. Řekneme si, jak nakládat se zbytky, abyste je nemuseli vyhazovat a jaké všechny vychytávky existují.

Jak neplýtvat

Už při pořizování věcí, například nakupování potravin, rozhodujete o tom, jestli budete nebo nebudete plýtvat. Nákupem kvalitních potravin, které skutečně použijete, zajistíte jejich spotřebu a budete si jistí, že jen nevyhazujete peníze. Zboží vás stojí peníze, které musíte vydělat. Když jej vyhodíte, vyhazujete společně s ním danou částku, kterou jste si odpracovali za určitý čas. Vlastně jste tak například hodinu pracovali zadarmo, protože jste peníze nevyužily naplno.

Pokud se vám stane jednou za čas, že musíte něco vyhodit (například zplesniví ovoce nebo daný produkt nemá takovou chuť, jakou jste očekávali), je to v pořádku. Jestliže ale vyhazujete potraviny často, zamyslete se nad tím, kolik času v práci jste tak trávili zbytečně. Najednou plýtvání nabírá jiný rozměr, ha?

Mezi obecné tipy, kterými byste se měli řídit, patří:

  1. Kontrola datumu spotřeby (datum spotřeby = v daný den je produkt naposledy použitelný, minimální trvanlivost = produkt je použitelný ještě cca 3 měsíce po uvedeném datumu). Orientujte se také podle toho, jak produkt voní, popřípadě vypadá nebo chutná – mléko, jogurty, sýry.
  2. Správné skladování potravin (pokud se produkt nachází v obchodě v lednici, měli byste ho tam umístit i u vás doma).
  3. Zvažte kupované množství (pokud chcete rajčata a víte, že nespotřebujete celé balení, raději zakupte zvlášť prodávané kusy).
  4. Sepište si před návštěvou obchodu přesně to, co potřebujete podle toho, co plánujete vařit a jíst po celý týden.
  5. Do zásoby kupujte jen trvanlivé potraviny (těstoviny, rýži, oleje).
plýtvání
credit: Pinterest

Re-use aneb použijte to, co zbylo

Určitě jste si všichni vědomi toho, že je lepší něco použít znovu, než to vyhodit. Někdy ale nenajdeme pro danou věc využití, a proto nám nezbyde nic jiného. Pojďme si představit konkrétní způsoby, jak některé produkty znovupoužít.

Zavařovačky, kelímky a ostatní nádoby

V článku o zero waste, který jsem psala minulý rok, jsem vám dávala také tipy na bezobalové obchody, do kterých si chodíte kupovat klasické potraviny, jen ve svých nádobách. Zamezuje se tak plýtvání a jednotlivé potraviny jsou tam kvalitnější (proto také někdy vyjdou o pár korun dráž). Abyste mohli v bezobaláku nakoupit, nevyhazujte nádoby různých velikostí, ale uchovejte si je na váš příští nákup.

Tip: Pokud v okolí nemáte bezobalových obchod, zkuste nakoupit online, a to na bezobalu.cz. Sama tam pravidelně kupuji mouku, cukr a naposledy také nekávu. Výrobky vám pošlou v obalech, které poté zašlete zpět. Jednoduchý a efektivní!

Dárková balení

Dostali jste například čokoládu v dárkovém balení, třeba plechové dóze? Proč tak krásnou věc vyhazovat, když do ní můžete umístit kávu, cukr nebo kokos? Bude vypadat esteticky a nezapomenete, co se v ní nachází.

credit: Pinterest

Staré rohlíky

Tenhle trik určitě znáte. Pokud vám doma leží rohlíky už nějaký ten den, pravděpodobně nebudou moc chutné. Nechte je ztvrdnout a poté z nich udělejte mouku pomocí mixéru nebo ručního mlýnku.

Těstoviny ,,co dům dal“

Zbylo vám doma pár kousků zeleniny a nějaké těstoviny? Osmahněte všechny suroviny na oleji, přidejte třeba sójovou omáčku nebo alkohol (doporučuju moc, moc, alkohol se vypaří a zelenina nasládne!) a smíchejte s pastou. Já jsem díky těmto situacím, kdy jsem toho doma měla málo, vyzkoušela rajčatové risotto, a získala tak novou inspiraci.

Citrónová kůra

Pokud pečete, určitě víte, že citrónová kůra se používá dost často, protože těsto zvláční a dodá mu svěží chuť. Stačí ji z citronu nastrouhat a usušit. Přendejte si ji do nějaké nádobky a kdykoliv ji budete potřebovat, použijte ji. Nemusíte tak kvůli tomu kupovat celý citron a v případě, že se chystáte vyhodit již odšťavněný citron, alespoň ho využijete naplno.

credit: Pinterest

Slupky

Ať už se jedná o slupky od brambor nebo od jablek, existuje způsob, jak je zužitkovat – chipsy. Jablečné slupky nakrájejte na maximálně 10 cm, promíchejte je se skořicí, cukrem, trochou hladké mouky a dejte do trouby na tak dlouho, dokud nebudou křupavé. Bramborové slupky akorát dochuťte solí či jiným kořením, zakápněte olejem a dejte péct na 15 minut. Pozor si jen dejte na zelené slupky, ze kterých by se vám mohlo udělat špatně. To samé platí pro naklíčené brambory.

Tip: Já vím, že nás všechny učili, že brambory se loupou. Už jste ale někdy měli neloupané brambory z trouby nebo vařené? Mně chutnají o moc více, navíc vám ušetří čas a budete mít jistotu, že nebudete nic vyhazovat!

Přezrálá rajčata

Čerstvé potraviny někdy nevydrží tak dlouho, jak bychom si přáli. Přezrálá rajčata můžete použít na studenou polévku Gazpacho, na kterou budou úplně akorát. Zde je recept (na 2 porce).

Budete potřebovat:

  • 3 rajčata
  • 1 cibule
  • 1 červená paprika
  • 2 lžíce olivového oleje
  • 1 lžička vinného octa
  • špetka soli
  • pepř
  • 2 stroužky česneku
  • 1 hrst pažitky (nakrájet najemno)

Postup:

  1. Rajčata, cibuli, papriku, olej, ocet, špetku soli, špetku pepře a česnek rozmixujte v mixéru dohladka a propasírujte.
  2. Polévku dejte před podáváním vychladit.
  3. Vychlazené gazpacho posypte čerstvou pažitkou a podávejte zakápnuté olejem.
credit: Pinterest

Balzám na rty

Vždy, když spotřebuju balzám na rty, nechám si ho, abych z něj a dalších mohla udělat celý jeden nový. Stačí je vydlabat, položit na lžíci a rozmělnit nad svíčkou. Pak jen celou směs nalijete do jednoho z vyškrábaných obalů balzámu, který je zasunutý a dáte do lednice. Po vytáhnutí stačí otočit a vyjede vám zcela nový balzám!

Co děláte vy, abyste neplýtvali?

Máte i vy nějaké užitečné rady, jak zamezit plýtvání? Pokud ano, určitě se o ně podělte v komentářích na našem Instagramu pod příspěvkem k tomuto článku. Budeme se těšit!

Užívejte poslední chvilky července (a jeho deště),

Ellie, The Boss Bitch

Pro více tipů na udržitelnost si přečtěte článek o zero waste.

Sledujte nás na Instagramu a Tik Toku a poslouchejte náš podcast Slay and Pray.

Eliška Vachková

Eliška Vachková (Ellie, The Boss Bitch) je zakladatelem blogu Feminine, který je určen především ženám. Cílem je podpořit sílu žen a dát každé pocit, že je jedinečná a měla by na to být hrdá.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *