Ahoj všichni! Dnes máme magické datum 10.10., což znamená jediné – světový den duševního zdraví. Abyste i vy věděli, jak si udržet zdravého ducha ve zdravém těle, přináším vám tento článek, kde si řekneme několik tipů, které vám pomohou zůstat při smyslech i v době, kdy to zrovna není lehké.
Světový den duševního zdraví 10.10.
Vznikl 10. října 1992 a jeho cílem je šířit povědomí o důležitosti psychického zdraví. Asi se všichni shodneme na tom, že stejně tak, jako chceme být zdraví fyzicky, chceme být také zdraví psychicky. Tyto dvě složky se totiž vzájemně ovlivňují, tudíž je třeba, aby byly vyvážené. Jakmile se přetěžujete, na těle se to projeví. A nebude to příjemné.
Tento den nese každoročně nějaké bližší téma, letos je jím „Každý má právo na mentální zdraví“. Pokud se tedy necítíte dobře, můžete si nechat pomoct od profesionálů a začít svůj problém řešit. V dnešní době už se nemusíte bát, že by vás někdo odsoudil. Já osobně to považuju za sexy počin. Kluci, který prošli terapií, jsou jeden velký green flag. Jen tak dál!
Kromě následné nápravy je ale důležitá i rutina, ve které se své psychické pohodě věnujete, zkoumáte a objevujete, co by se dalo ještě zlepšit. Když se budete zahlcovat prací a nebudete mít dostatek volného času, asi těžko lze očekávat, že se budete cítit naplněni. Dbejte tudíž na to, abyste byli v neustálé rovnováze, a to hlavně dnes, na den mentálního zdraví.
5 Tipů ode mě: Jak na klidnou duši?
Rovnováha je důležitá, ale pojďme mluvit také o tom, jak je náročná. Na terapii sice můžeme mít pocit, že máme všechno v kapse, ale jakmile vejdeme zpátky do reality, najednou jako by všechno bylo jinak. Proč je to tak těžké, když přitom víme, co dělat? Naše myšlenky mají velkou sílu a není jednoduché nenechat se jimi strhnout. Mám pro vás ale naštěstí tipy, které vám pomohou duši zklidnit, stejně jako to dělají pro mě.
Tip č.1: Zapomeňte na chvíli
Jelikož jsem velká paní podnikatelka, často se mi stává, že se zamyslím nad něčím, co do budoucna chystám tak moc, že mě to začne pohlcovat. Vidím všechny ty scénáře, co by se mohlo stát, co budu muset domyslet a jak to v praxi bude vypadat. Přitom jsem ještě ani nezačala. Pak se do toho přidá můj neustálý stres kvůli pocitu, že nemám dost peněz, že potřebuju neustále víc, a úzkost je na světě.
V tuhle chvíli musíte vypnout. Okamžitě, jak zaznamenáte, že se vám dělá špatně, přestaňte přemýšlet. Pokud nedokážete myšlenky vypnout, nahraďte je za jiné. Vzpomeňte si na všechny hezké chvíle, které jste prožili, a jen si je v hlavě přehrávejte. Nic neřešte, nad ničím se nezamýšlejte. Vaše hlava potřebuje upustit páru, dopřejte jí to. Já většinou vzpomínám nebo si představuju věci, které bych chtěla, aby se staly. (Funguje to i, když nemůžete spát)
Tip č.2: Představte si konec dne
Mými nejoblíbenějšími částmi dne je brzy ráno a večer. Proč? Když se teprve rozednívá a já vím, že mám spoustu času. Večer, naopak, jde všechno spát a já jasně vidím, kolik času mi zbývá. Mám tak pocit kontroly, který v mém životě hraje velkou roli a po většinu času mi ho také ztěžuje. Pokud to máte podobně, pomáhá mi představit si, jak celý ten den skončil a jak je vlastně jedno, co se stalo, protože co jsem stihla, stihla jsem, a co ne, to udělám jindy. Ke konci dne si totiž vždy uvědomím, že vše je jedno a děje se tak, jak má. Odevzdanost.
Tip č.3: Meditujte
Říkám to zas a znova, ale skutečně to pomáhá. Když je nejhůř, sedněte si, zavřete oči, vyprázdněte hlavu a jen dýchejte. Já medituju vždy 10 minut, pak mám pocit, že se něco změnilo. Vyklidním se a vidím vše jinýma očima, dělá to fakt zázraky.
Tip č.4: Berte doplňky stravy
Doplňky stravy jsou obecně super věc. Kupujte spíš na internetu než v lékárnách, zaměřte se na složení a něco si o tom přečtěte. Co se týče uklidnění, doporučuju tobolky „Buď v klidu“ od značky Epiderma. Psala jsem o nich článek ve spojení s krémem na akné, ale tyhle pilulky na uklidnění jsou taky super. Mám je zrovna doma a důležité říct, že jsou čistě přírodní – ve složení najdete například kozlík lékařský (moje kočka z něj úplně šílí). Doporučuju brát si rovnou dvě najednou, pak úzkost a stres opravdu opadnou do pár minut. Samostatně jsem nezaznamenala žádnou změnu.
Kromě toho je ale super CBD, o kterém jste určitě slyšeli, ale taky kratom, u kterého je třeba větší opatrnosti a informovanosti, jelikož si musíte určit správnou dávku. Několikrát jsem se z něj pozvracela, než jsem přišla na to, že je třeba ho pít po douškách, ne jako limonádu. Beru ho tehdy, kdy už je úzkost nezastavitelná a omezuje mě v bytí. V těch nejhorších fázích mívám totiž křeče v břiše, zhoršené dýchání, halucinace a cítím se dezorientovaná. Když to teď tak píšu, tak si připadám fakt jak pacient, ale zde máte důkaz, že psychická pohoda je skutečně stejně důležitá, jako ta fyzická.
Tip č.5: Běžte mezi lidi
Ve své hlavě už to znáte, tam už vás nic nového nečeká. Často na vás vykouknou nepříjemné myšlenky, které jednoduše zaženete tím, že svou mysl zaměstnáte. Ostatní lidi jsou super v tom, že mají jinou energii, kterou vás ovlivňují. Rozhodně vybírejte ty, kteří vám dodají tu pozitivní. Když si s někým promluvíte, budete se cítit líp, na své „problémy“ zapomenete nebo vám už nebudou připadat tak obrovské.
Myslete na své duševní zdraví
Celková message je v tom, abyste se o sebe starali. Nezapomínejte na sebe, věnujte se tomu, co vás baví, aby byla vaše duše spokojená. Jedině tak totiž dokáže věci, o kterých nemáte ani ponětí. Zajděte si na terapii, pokud cítíte, že byste potřebovali slyšet názor někoho nestranného nebo si nevíte rady, pomůže vám to poznat sama sebe. I já si tím prošla a brzy mě to čeká zas.
Opatrujte se!
Ellie, The Boss Bitch
Přečtěte si také o světovém dnu srdce.
Sledujte nás na Instagramu a Tik Toku a poslouchejte náš podcast Slay and Pray.