Ahoj všichni! Dnes se trochu vzděláme. Protože bychom měli myslet také na jiné životy, než jsou jen ty naše (a to především, pokud jsou v ohrožení), bude dnešní článek věnován značkám, které netestují na zvířatech.
V České republice se neprodává testovaná kosmetika, ALE..
Jak jsem se dočetla na zázračném internetu, v EU je testovaná kosmetika na zvířatech zakázána. Nesmí se dovážet testované produkty ani produkty, ve kterých jsou obsaženy látky testované na zvířatech. V čem je tedy problém? V kosmetice se také objevují látky, které se běžně v kosmetice nenacházejí, a u těch toto omezení neplatí. Jakmile tedy zakoupíte produkt, který obsahuje složku, která není výhradně pro kosmetické účely (nepoužívá se i jinde), pak se nedá považovat za cruelty-free.
Stejně tak se nedá spolehnout na to, že co se nesmí, se skutečně nedělá. To, jestli kosmetika opravdu testovaná není, se totiž nijak nekontroluje a dokonce, když se zjistí porušení zákona, ani nijak netrestá. Značky, které nemají certifikaci tak mohou tvrdit, že je jejich kosmetika bez testování na zvířatech, ale zaručenou pravdu nemáte. Je jen na vás, komu budete věřit. Důvodem, proč značka nemá certifikát nemusí nutně být to, že skutečně testuje, ale třeba také to, že nemá dostatečné prostředky na financování. Doporučuji si o firmě něco načíst, ty menší bývají důvěryhodnější.
A za třetí – pro značky, které vyvážejí do Číny v některých případech platí, že jejich kosmetiku MUSÍ otestovat. Dřív tomu tak muselo být vždy, naštěstí od roku 2021 se legislativa změnila. Stejně ale nemůžeme ani tyto značky zařadit mezi netestující na zvířatech.
Značky, které netestují na zvířatech
Pokud chcete mít jistotu, že kosmetika, kterou kupujete, nebyla (a ani její složky) otestovaná na zvířatech, spolehnout se můžete na označení Leaping Bunny, což symbolizuje certifikát HCS (Humane Cosmetic Standards). Pro zvýraznění jsem vybrala pouze ty nejznámější značky (podle mě), které možná používáte i vy, a které byste po tomto zjištění měli používat i nadále. Úplný aktuální seznam najdete zde. My si ale nyní pojďme představit ty známější tváře.
Manufaktura
Česká přírodní značka, kterou u nás najdete i v kamenných obchodech. Dbá na svou poctivost, kvalitní práci a etiku. Zaměřuje se na pečující kosmetiku, ale také jiné doplňky, jako je třeba sójová svíčka, doplňky stravy nebo zero waste produkty.
GARNIER
Trošku komerčnější značka, kterou lze zahlédnout v reklamách na nejrůznějších platformách. Upřímně bych si nemyslela, že zrovna Garnier netestuje, ale jsem za tohle zjištění moc ráda. Většina mých pečujících produktů je totiž právě od této značky a vyhovují mi. Vím, že kosmetičky Garnier moc nemusí, ale nikdy jsem s ní neměla problém. Zaměřuje se na péči o pleť a vlasy.
Marks & Spencer (pouze přes internet)
Ačkoliv prodejny Marks & Spencer najdete v obchodních centrech, kosmetika této značky se prodává spíše přes internet. Nějaké produkty najdete přímo v obchodě, nicméně jich není tolik. Oficiální stránky nejsou v češtině, naštěstí se jejich kosmetika prodává i na jiných stránkách, jako je třeba kosik.cz.
Any Cosmetics
Jedna z mála dalších českých značek, která je držitelem certifikátu HCS. Její zakladatelkou je NotSoFunnyAny, kterou znáte jako youtuberku. Kosmetika je navíc veganská, díky čemuž je vhodná opravdu pro každého. Zaměřuje se především na péči o tělo, ale najdete zde i dekorativní produkty.
Primark
Jediná pobočka této značky je u nás v Praze (brzy otevře i v Brně) a lidé tam chodí spíše pro oblečení. Nicméně, pokud byste si rádi zakoupili i kosmetiku, můžete si být jistí, že je cruelty-free. Navíc se jedná o velmi dostupné produkty.
Freeman
Cílem Freeman Beauty bylo zajistit produkty, které budou vhodné i pro mladší uživatele. Kosmetika tak musí být zábava, přinášet radost, ale zároveň je třeba, aby byla kvalitní. Freeman proslul svými maskami a dalšími přípravky na tělo.
I když se v odkazu se seznamem značek netestujících na zvířatech neobjevuje, podle ostatních zdrojů HCS certifikát má.
Lush
O Lushi už jsme tu měli dokonce i samostatný článek, takže pokud jste ho četli, víte, že se jedná o čistě přírodní, veganskou kosmetiku, která navíc netestuje na zvířatech. Nevlastní HCS certifikát, navzdory tomu ale jejich kontroly probíhají mnohem přísněji, a tak se na ně dá spolehnout. Jestli si tudíž říkáte, že některé produkty jsou předražené, vzpomeňte si na to, kolik zvířat zachránili, jak pomáhají světu a snižují odpad. Jedna z nejlepších značek a totální lovebrand! ♥
Co teď?
Když už víte, které kosmetické značky jsou zcela bez poskvrny, můžete jejich produkty upřednostnit před jinými. Až se příště budete rozhodovat, jakou micelárku koupit, víte, po které sáhnout. Nicméně pamatujte, že to, že daná značka nemá HCS certifikát neznamená, že skutečně testuje na zvířatech. Vyhledejte si více informací – jestli vyváží do Číny, jaké látky se v jejích produktech objevují – a na základě těch vyhodnoťte situaci.
Já například ráda používám Epidermu, která je přírodní a tvrdí, že netestuje na zvířatech. Důvod, proč jí věřím je ten, že se jedná o českou, menší rodinnou firmu, jež využívá jako hlavní složku CBD. Je to tedy na vás. Nicméně, HCS certifikát je jediná jistota, proto podpořte vaše oblíbené značky a udělejte tak dobrou věc.
Testům na zvířatech bye, bye!
Ellie, The Boss Bitch