Ženy, využíváte své schopnosti na 100 %? Menstruační cyklus má své opodstatnění a v každé jeho fázi se hodí věnovat něčemu jinému. Jakmile jdete samy proti sobě, můžete se cítit unavené a vyčerpané, právě proto si dnes řekneme, kdy je vhodné zařadit konkrétní aktivity, abyste se cítili co nejlépe.
Menstruační fáze (3-7 dní)
Menstruační cyklus začíná 1. dnem krvácení, tedy menstruací, která je obecně nejméně oblíbeným obdobím. A není se čemu divit. Bolí nás podbřišek (silné bolesti a nevolnost nejsou součástí, značí, že tvému tělu něco chybí), chce se nám jen ležet, máme chutě na vše možné a hormony štěstí nás také opustily. Ještě k tomu všemu se musíme vyhnout sexu, pokud si tedy netroufneme i přes něj. Jednoduše to není zrovna lehké období a nemůžeme od sebe očekávat, že budeme extrémně produktivní a zvládneme všechno tak, jak jsme si naplánovaly. Víte proč? Protože nejsme muži.
V této fázi bychom se měli zaměřit hlavně na to, abychom se ve svém těle cítily dobře a dopřály mu přesně to, po čem touží – odpočinek. Jelikož jsou hormony na své nejnižší úrovni, je ideální čas na HIIT nebo jiné cvičení s vysokou intenzitou, jako je sprint nebo zvedání těžkých činek. To ale pouze v případě, že se na to cítíš a nejhorší příznaky již odezněly. Jinak se věnuj józe, ve které se prodýcháš a protáhneš. Nespěchej, i trocha pohybu se počítá. Jestli chceš, zajdi si na procházku (pro zmrzlinu, třeba).
Folikulární fáze (1. až 14. den cca)
Společně s menstruací přichází na řadu folikulární fáze, kdy je hladina hormonů nízká, a tak můžeme rychleji běhat, naše tělo se rychleji regeneruje a estrogen začíná narůstat, což má za následek větší množství energie. Můžeme se soustředit na nové cíle, jelikož máme větší potenciál jich dosáhnout. Zařaďte HIIT tréninky a jakékoliv jiné vysoko intenzivní cvičení. Pravděpodobně budete mít nejlepší výsledky ze všech týdnů.
Ovulační fáze (14. den cca)
Toto období je velmi dobře známé pro pocity sebevědomí, krásy a motivace. Je to také ta fáze, ve které jsme nejvíce sexuálně naladěny, protože naše tělo ví, že je nyní schopno tvořit děti, ovulace je totiž označována také jako plodné období. Zkuste se socializovat, zajít někam ven, popřípadě se seznámit s novými lidmi (pozor však na randění – v tomto období si podvědomě vybíráte sexy chlapy s hrubším hlasem, ne otce pro své děti, se kterými můžete plánovat budoucnost!).
Co se cvičení týče, opět vám budou sedět intenzivní tréninky, běh, zvedání těžkých vah či plavání. Využijte veškerou energii, kterou máte a pořádně zamakejte!
Luteální fáze (15. až 28. den cca)
Jestliže nedojde během ovulace k oplodnění, estrogen i progesteron pomalu ubývají. Může se objevit PMS (premenstruační syndrom), který má vliv na náladu, energii i celkové psychické rozpoložení. Uberte v trénincích na intenzitě a snižte zátěž, bude potřeba zpomalit, než přijde menstruace. Zaměřte se spíše na vytrvalost a aerobní typ cvičení. Ke konci luteální fáze se můžete věnovat klidně jen józe, meditaci a pilates, snažte se poslouchat to, co vám tělo chce sdělit.
Znáte svůj menstruační cyklus?
Zajímalo by mě, jak moc dobře znáte svůj menstruační cyklus, holky? Píšete si jej někam, máte aplikaci, nebo prostě čekáte, co přijde? Každé ženské tělo je jiné, i když všechny procházíme těmi stejnými cykly, ovšem znát, jak funguje a kdy se přibližně odehrávají určité změny, vám může pomoct lépe pochopit samu sebe a uzpůsobit jednotlivým fázím aktivity. Já osobně mám aplikaci, která mi ukazuje, kdy mě jaké období čeká, a když mám pocit, že mám třeba ovulaci, schválně se podívám a opravdu to sedí. Díky tomu vím, že se dokážu nacítit a aniž bych musela přemýšlet, prostě vím, co se uvnitř děje. Není to skvělé?
Berte dnešní článek jako cestu k tomu, abyste se ve svém životě cítily lépe a využily svou sílu naplno.
Ellie, The Boss Bitch
Přečtěte si také o tom, jak na pohodlnou menstruaci.
Sledujte nás na Instagramu a Tik Toku a poslouchejte náš podcast Slay and Pray.