Antikoncepce je velká součást sexuálního života ženy, jelikož ne vždy chceme otěhotnět nebo riskovat získání nějaké pohlavní nemoci (a tím nemyslím jen ty nejhorší, které vás napadnou, stačí i blbá infekce). Myslím, že obecná vzdělanost společnosti ohledně tohoto tématu je nedostatečná, a proto jsem se rozhodla napsat tento článek. Může navíc pomoct holkám, které s antikoncepcí teprve začínají a nemají moc zkušeností. Povolala jsem si na pomoc i vás, tímto bych chtěla poděkovat všem holkám, které se se mnou podělily o jejich zkušenosti – let’s do it!
Jaké existují druhy antikoncepce?
Všichni určitě znáte „prášky“ a kondomy, ale tím zdaleka nekončíme. Kromě hormonální a nehormonální antikoncepce máme ještě další druhy, mezi které patří bariérová, chemická či přirozená.
Jako první je třeba říct, že antikoncepce je jakákoliv metoda, která brání vzniku dítěte – mylně mi totiž některé z vás mohou tvrdit, že žádnou antikoncepci nepoužívají – používáte, pouze nevyužíváte žádné pomůcky. Nyní si všechny metody rozebereme podrobněji, abyste v tom měli jasno.
Bariérová
Taková antikoncepce, která vytváří určitou bariéru, se nazývá bariérová (překvapení, že?) – mluvíme zde o kondomu a pesaru. Výhodou kondomu je, že jako jediný chrání kromě početí také před pohlavně přenosnými chorobami, zároveň je jedinou antikoncepcí, kterou používá muž (existuje i ženský kondom, ale ten se příliš nevyužívá). Pesar se dělí na cervikální a vaginální – oba dva brání proniknutí spermií do dělohy. Cervikální se umisťuje na děložní čípek, vaginální se zavádí do pochvy mezi zadní část poševní klenby a výklenek stydké kosti. Oba druhy se používají společně s gelem, díky kterému vytvářejí bezpečnou ochranu před početím. Více v článku o pesarech.
Chemická
Přípravky, které spermie přímo ničí namísto toho, aby pouze zabraňovaly jejich vniknutí, se nazývají chemické. Řadíme sem spermicidy ve formě vaginálních čípků nebo gelu – jejich výhodou je, že nejsou při pohlavním styku nijak cítit, je ale je třeba je zavést dostatečně dlouhou dobu před, aby správně účinkovaly. Nemají tak vysokou účinnost, proto je moc žen nepoužívá. Mezi další nevýhody patří také hořká chuť.. musím něco dodávat?
Hormonální
Tou nejrozšířenější antikoncepcí je hormonální, do které řadíme pilulky, náplasti, injekce, tělíska a další. Většina žen využívá právě hormonální pilulky, takzvané ,,prášky“. Ačkoliv jsou velmi účinné, je třeba myslet na negativní dopad, který na ženské tělo mohou mít. Díky tomu, že zastavují přirozený proces menstruačního cyklu přijdete o menstruaci i ovulaci, a tak nemůžete otěhotnět. I když se to zdá jako výhoda (kdo by nechtěl mít méně bolestivou a kratší menstruaci?), jde o naši přirozenost, která tělo dost ovlivňuje. Není tedy vhodnou variantou pro každého, ale některých ženám může vyhovovat, aniž by na ně měla negativní dopad.
Přirozená
Tady jde přesně o „žádná antikoncepce“ druh. Přerušovaný styk, počítání plodných a neplodných dnů – to nejjednodušší a také nejvíce riskantní, pokud nejste dostatečně vzdělaní. Plodné dny jsou jediná doba, kdy je možné otěhotnět – dochází k nim při ovulaci, konkrétně 11. až 15. dni menstruačního cyklu (doporučuju nějakou aplikaci na výpočet). Toto platí ovšem pouze u žen, které mají cyklus pravidelný. Jestliže jste ke svému tělu citlivější, budete přesně vědět, kdy ovulaci máte, a tak jednoduše plodné dny odvodíte. V tomto období se sexu buďto úplně vyhněte nebo buďte zvláště opatrní – využijte například nějakou z antikoncepcí (přerušovanou ideálně kombinujte).
Ostatní
Sem zařadíme všechny ostatní, o kterých jsme doposud nemluvili – nehormonální tělísko a sterilizace. Nitroděložní tělísko totiž může být nehormonální i hormonální, v obou případech se ale zavádí do děložní dutiny. Nehormonální koncentruje bílé krvinky, které spermie ničí, hormonální zahušťuje hlen hrdla děložního, který se stává vazkým a pro spermie neprostupným. U hormonů už jsme si nevýhody řekli, nehormonální tělísko není vhodné pro ženy, které jsou náchylné k infekcím či mají silné bolestivé menstruační bolesti, jelikož prodlužuje menstruační krvácení a zvyšuje jeho intenzitu.
Sterilizace u žen se provádí buďto při císařském řezu nebo laparoskopicky – je to trvalá antikoncepční metoda, která se provádí u žen, které nechtějí mít další nebo žádné děti. Neovlivňuje libido ani menstruační cyklus, jedná se ale o chirurgický zákrok.
Vaše recenze na druhy antikoncepce
To by byl takový přehled (rozebírat každý typ úplně dopodrobna by bylo na opravdu dlouhý článek), abyste měli alespoň nějaké info o jednotlivých druzích antikoncepce. Nyní se přesuneme k praktické části článku, tedy vašim recenzím.
K mému překvapení žádná z vás neužívá nehormonální antikoncepci, která by nebyla přirozená (pár pull and pray se našlo), ale zbytek sází na hormonální pilulky. Podle vašich recenzí jste s hormonkou spokojené, jako výhody uvádíte právě kratší či méně bolestivou menstruaci, ale většina stejně tak uvádí, že trvalo, než našla tu správnou značku. Pokud tedy s pilulkami začínáte a zatím vám moc nevyhovují, možná to bude chtít ještě hledat to pravé pro vás.
Jsem ale ráda, že některé ženy chtějí ,,prášky“ užívat pouze krátkodobě, už jen kvůli tomu, že měly v minulosti nějaké problémy. Pořád je třeba si uvědomovat, že do těla dáváte něco, co mu není přirozené, a konkrétně u menstruačního cyklu se to může dost projevit. Nemusíte si to ani připustit, ale především psychická pohoda nemusí být v takové rovnováze – ale nutno říct, že to tak není u každého.
Moje recenze
Za sebe doporučuju pesar, používám cervikální, respektive mám Evanellu (není certifikovaná jako pesar, ale funguje stejně). Gel neaplikuji, jelikož kombinuju s přerušovanou. Snažím se žít tak, abych do svého těla nemusela dávat žádné hormony (pokud to není nutné, neberu ani žádné léky na bolest). Jako mladší jsem používala kondomy, pesary jsou ale mnohem praktičtější a pohodlnější a naprosto jsem si je zamilovala! Zkoušela jsem i vaginální, ale neseděl mi (dodnes tomu nerozumim). Skvělý je, že i při plodných dnech mám jistotu, že kdyby se náhodou stalo něco nečekaného, pořád tam je bariéra, která zabrání vniknutí spermií.
Pesar si můžu zavést hodiny před stykem, tudíž není třeba nic dělat na poslední chvíli. Jedinou nevýhodou je, že musí zůstat ještě několik hodin vevnitř a nesmím se vykoupat, aby se dovnitř nedostala voda, sprchovat se ale můžu. Jedno zavedení navíc stačí na více kol, což je určitě výhoda. Mám jednoduše pocit, že mě to nijak neomezuje. Jako zodpovědná žena ale dodám, že pesar používám u stálých partnerů, jelikož nechrání před nemocemi. Pokud nedůvěřuju, bez kondomu to nepůjde.
A jakou antikoncepci používáte vy?
Ellie, The Boss Bitch
Přečtěte si také o sexuálních preferencích mužů a žen.
Sledujte nás na Instagramu a Tik Toku a poslouchejte náš podcast Slay and Pray.