Venku už začíná docela přituhovat a určitě taky řešíte, co všechno udělat pro to, abyste se zahřáli (a to i doma). Mám pro vás několik tipů, které by vám mohly pomoct.
I zatopit občas neuškodí
Ve snaze ušetřit se i já snažím co nejméně topit. Časem jsem ale zjistila, že občas je to prostě potřeba, jelikož vlhkost, která se poté tvoří, má negativní dopad na prostředí, ve kterém bydlíte – plísně, padání omítky, mlžení oken. Pokud chcete šetřit, pak je to spíše o rovnováze – netopíte ani moc, ani málo. Znáte to, všeho moc škodí. Já upřímně nesnáším přetopený pokoje, protože cítím to nepřirozený teplo a je mi z toho tak nějak divně.
Když už vám bude zima, zatopte si a po chvilce topení vypněte a nechte ho, aby hřálo ještě nějakou dobu. V minulosti jsem často na tento jev zapomínala a vypínala topení v momentě, kdy už mi bylo hodně teplo, a následně jsem musela otevřít okno, jelikož se ten dojezd nedal vydržet. 🙂 Takže buďte chytřejší než mladší Eliška a topte jen pár minut, topení bude hřát ještě chvilku po vypnutí.
Venku vám ale žádné topení nepomůže, proto bychom se měli podívat na obecné tipy, co vy na to?
Tipy na zahřátí venku i doma
Myslím, že jsem docela expert na to, jak veškeré věci řešit bez dopomoci ostatních, proto pro vás mám několik tipů, které jsem za svůj život nastřádala. Pokud máte i vy něco navíc, určitě se o to podělte na našem Instagramu pod příspěvkem na tento článek.
1. Vrstvení
Věc, kterou jsem si hrozně oblíbila díky běhání. Jakmile přijde podzim a už není ráno nad 10°C, musíte vrstvit. U běhu si navíc nemůžete vzít nějakou bundu a jít, protože by se vám běhalo těžko. V zimě je na druhou stranu ještě větší zima (příští týden má být -15°C, tak se připravte, hlavně psychicky teda), takže tam ani ta bunda nestačí. Začněte podprsenkou, nějakou tou sportovní, která vás alespoň trochu zahřeje, pokračujte topem pod tričko, teplým svetrem, bundou a zakončete to šálou, bez který já zimu prostě nedám.
V minusech přidejte co nejvíce druhů oblečení, třeba i čepici a rukavice, které obvykle nenosíte. Důležitým prvkem jsou také ponožky, protože jakoukoliv škvírku, do které bude moct zima vniknout, pocítíte. Nedejte dopustit na teplé vysoké ponožky. Klidně si pod kalhoty vezměte silonky, takové ty teplejší, které vám zahřejí nohy, protože nic jiného vám v téhle oblasti asi ani nepomůže.
2. Teplé nápoje
Už jste určitě také zjistili, že když si dáte čaj či kávu, tak vás to zahřeje. Až příště ucítíte příval zimy, zkuste se napít něčeho teplého. Výhoda je, že na vánočních trzích máte nabídku nápojů všude kolem, ovšem to neznamená, že byste si do termosky nemohli přichystat vlastní pití. Kromě čaje a kávy můžete zkusit horkou čokoládu, která je pro vánoční období typická, nebo také známý svařák. Podle studií ale alkohol ochlazuje tělo, nicméně všichni se shodneme na tom, že je nám po něm prostě teplo, tím bych to ukončila.
3. Cvičení
Sezení či ležení vaše tělo uklidňuje a klesá tak tepová frekvence. Když se zvednete a třeba jen půjdete poklidit, uvidíte, že se zahřejete. Klasické cvičení vám ale kromě pocitu tepla také protáhne tělo a zlepší kondici. Co se ale také nabízí, když už tu máme ty Vánoce – tančení na písničky. Ideálně u zrcadla. Často si takhle čistím zuby třeba čtvrt až půl hodiny.
4. Koupel
Jestli už fakt nevíte a nic nepomáhá, zkuste vanu nebo sprchu a pusťte na sebe teplou vodu. Až vylezete, bude vám najednou teplo a budete zase moct normálně fungovat. Já mám často po sprše pocit, že je všude moc teplo, takže dokonce i větrám, ale na to pozor, abyste se po odeznění tepla nelekli, v jakém mrazu to žijete.
5. Pálivé jídlo
Obecně i teplé jídlo stejně jako nápoje dokáže zahřát, pálivé ale ještě o něco víc. Je to logické – zvyšuje tep i tlak, a tak i vy cítíte větší teplo. Přidejte si do jídla chilli a uvidíte, jak to funguje. A taky si připravte kapesníky.
6. Deka
Tak tenhle bod je asi jasný, ale doporučuju si brát deku i k počítači, když na něm pracujete, protože někdy svetr prostě nestačí. Ono stačí zahřát nohy a najednou zima pomine, proto nezapomínejte ani na teplé ponožky.
7. Gelový ohřívací polštářek
Jeden vynález, který jsem kdysi dávno dostala, je gelový ohřívací polštářek, který si s sebou vezmete ven do kapsy, pomačkáte ho a on vás začne hřát. Teplo z něj dokáže sálat až hodinu. Doma ho poté ponoříte do horké vody a můžete znovu použít. Je to super záchrana za pár korun.
8. Kontakt s lidmi
Nevím jak to máte vy, ale mně je teplo, když si s někým povídám. Reálně se u doúček někdy zpotím jen kvůli tomu, že mluvím nebo něco vysvětluji. Pokud by se jednalo o osobní setkání, pak platí pravidlo, že čím více lidí = tím větší teplo. Být s lidmi tudíž není důležité jen z hlediska socializace, ale taky šetření, ha!
9. Pečení či vaření
Posledním tipem je pečení a vaření, které se v prosinci opět přímo nabízí. Zapnutím plotny či trouby vženete do vašeho domova teplo a přípravou pokrmů prohřejete i vaše tělo. Chystám pro vás nějakou inspiraci na cukroví, tak na to se můžete těšit!
Zamilujte si zimu
Ať už zimu milujete nebo nesnášíte, prostě se musíte smířit s tím, že je zase tu. Určitě se vám bude lépe snášet, když budete mít rádi sníh a najdete si na tomto období něco, na co se budete těšit. Chápu, že zima není pro každého, ale užijte si alespoň ten prosinec, kdy se pořád něco děje, pořádá se spousta akcí a blíží se Vánoce. Zima je i svým vzhledem kouzelné období, proto opusťte negativitu a otevřete své srdce. Ježiš, to bylo hluboký, tak já radši končim.
Vidíme se příští týden!
Ellie, The Boss Bitch
Přečtěte si také o tom, jak vypadat i v zimě šik.
Sledujte nás na Instagramu a Tik Toku a poslouchejte náš podcast Slay and Pray.