Máte potíže s usínáním? Možná je toho na vás moc, vaše mysl nemůže zastavit nebo se prostě necítíte unavení. Co udělat pro to, aby se vám lépe usínalo?
Proč nemůžeš usnout?
Je důležité uvědomit si, zda máte potíže s usínáním opakovaně, nebo se objevují jen tehdy, kdy je něco jinak – například jste vystaveni stresu. Ten totiž patří mezi nejčastější příčiny. Pokud se problémy opakují, je třeba s tím něco dělat, například změnit životní styl. Zde je seznam možných důvodů, proč nemůžeš usnout:
Stresuješ se
Jak jsem již zmínila, stres je asi tou nejčastější příčinou vůbec. Kdo dnes nemáme trocha stresu v životě, že? Vystavujeme se mu i ve chvílích, kdy máme odpočívat, a pak nic nefunguje, jak má, jelikož je tělo neustále v boji samo se sebou. Přitom se obáváme věcí, které nemůžeme změnit a nemáme nad nimi kontrolu. Je to tak zbytečné, ale stejně to děláme. A ničíme si tím zdraví. Jupí.
Moc přemýšlíš
To trochu souvisí se stresem, ale nemusí tomu tak být vždy. Někdy se jen tak zamýšlíte v duchu nad určitými tématy, čímž se nutíte být vzhůru. Jakmile ulehnete do postele, měli byste se soustředit jen na spánek, nemyslet na to, co si zítra dáte k obědu.
Modré světlo
Všichni víme, že záření obrazovek před spánkem nám moc nepomůže. Neusínejte u televize a pokud možno, omezte užívání modrého světla před spaním. Když se totiž venku stmívá, naše tělo ví, že je na čase jít spát. Jakmile mu světlo poskytujete uměle, necítíte se unavení.
Tip: Pořiďte si brýle na blokaci modrého světla, pokud se jinak nemůžete vyvarovat obrazovkám.
Teplota pokoje
Nesprávná teplota v místnosti, ve které spíte, může mít na váš spánek také vliv. Doporučuje se 16-19 °C, přílišné teplo vás bude budit, protože se pod dekou potíte a v chladu zase naopak mrznete, navíc je větší pravděpodobnost, že budete mít noční můry.
Nadměrný kofein
Když si dáte kávu pozdě večer, účinkuje ještě v době, kdy jdete spát. Namísto toho, abyste se zklidnili, vaše energie začne nabývat a bude se vám těžko usínat. Stejně tak nebude ani spánek kvalitní.
Moc nebo málo jídla
Chodíte-li spát hladoví nebo naopak přejedení, odrazí se to na vašem spánku a usínat se vám nebude zrovna dobře. Poslední jídlo dne byste si měli dát 2‑3 hodiny před ulehnutím, ale u každého je to jinak. Také samozřejmě záleží na tom, co večeříte. Pokud je to něco mastného a těžkého, pak to budete trávit o něco déle, tudíž si dobře rozmyslete, co chcete jíst.
Jak rychle usnout
Důvody, proč nemůžete usnout, bychom měli za sebou. Teď se ale podíváme na řešení problému – jak rychle usnout? Mám pár osvědčených triků (mléko s medem mezi ně nepatří), které pomohly mně, a vám by proto mohly taky.
Hypnóza
Nejlepší pomůcka vůbec, díky které jsem mohla v klidu usínat, když jsem byla na základní škole. Naučila jsem se ji díky seriálu Mentalista, který je mou srdeční záležitostí. Není to nic těžkého a nemusíte se bát, probudíte se z ní další ráno. Většinou jsem měla lepší i kvalitu spánku.
- Uvolněte celé tělo, od hlavy až k patě. Představujte si, že postupně uvolňujete jednotlivé části těla a říkejte si v hlavě, že jste naprosto zrelaxovaní. Zároveň byste se měli snažit to opravdu pocítit.
- Následují schody. Představte si, že jdete po schodech nahoru (mohou vypadat tak, jak chcete vy) a s každým schodem se cítíte více a více uvolnění a ospalí. Schodů by mělo být 10.
- Jakmile vyjdete všechny schody, dostáváte se na místo bezpečí, které je velmi individuální. Záleží na tom, kde se cítíte nejvíce v bezpečí. Může jít o reálné místo, ale také klidně vymyšlené. Pro mě je to třeba les (často tam potkávám mojí dceru Amálku, i když ani nevím, jestli chci děti. Kdo ví, možná fantazie, možná předpověď budoucnosti).
- V tuto chvíli byste už měli být v hypnóze, ale pokud tomu tak není, jen vnímejte okolí vašeho bezpečného místa a snažte se naladit na to, že jste uvolnění a připravení ke spánku.
Až se ráno vzbudíte, ani si nebudete pamatovat, jak jste usnuli, ale nebojte, budete vědět, že jste prováděli autohypnózu. Lidé se hypnózy často bojí, ale přitom ji denně prožívají – například, když se díváte na televizi, také nevnímáte okolí, nebo když nad něčím přemýšlíte, také ani neslyšíte, že na vás někdo mluví.
Tma a ticho
Pro mě osobně jsou tyhle dvě věci zásadní. Kdysi mě dokázal při usínání rušit i měsíc, dneska mi vadí spíše umělé světlo. Zatáhněte proto rolety, žaluzie nebo závěsy, vypněte zvuky na telefonu a nechte se unášet klidem až do říše sladkých snů.
Čtěte si před spaním
Položte telefon a přečtěte si nějakou pěknou nenáročnou knížku. Ztlumené světlo (ideálně žluté) a písmenka vaše oči zaručeně donutí, aby se začaly zavírat. Jen bacha, ať neusnete v sedě, váš krk by vám za to ráno moc nepoděkoval.
Čerstvý vzduch a pohyb během dne
Když budete přes den venku a budete se hýbat, unavíte tělo a bude se vám chtít dříve spát. Jako lidi nejsme určeni k tomu, být neustále doma, proto se snažte jít na vzduch alespoň po dobu jedné hodiny denně. Pokud navíc cvičíte, je to jedině výhoda.
Vytvořte si příjemnou atmosféru pro usínání
Jako poslední tip tu mám něco girly, jelikož my holky jsme expertky na to, abychom vytvořily příjemnější prostředí. Zapalte si svíčky, obklopte se věcmi, které jsou estetické a popřípadě si pusťte nějakou uklidňující hudbu, například ambience music (napodobuje zvuky kavárny, knihovny nebo třeba Bradavic z Harryho Pottera!). Před spaním si dejte meditaci nebo dechové cvičení, abyste se zklidnili a pak hurá do peřin!
Co pomáhá vám při usínání?
To by byly mé tipy, jaké jsou ty vaše? Obecně se ještě také doporučuje CBD (kdyžtak zelenazeme.cz kód „eliskavachkova“ pro 5 % slevu), které je skvělé, ale se spánkem mi nijak extra nepomohlo, nebo to alespoň nepociťuju. Ať už vám bude fungovat cokoliv, důležité je, že usnete tehdy, kdy je to potřeba.
Ellie, The Boss Bitch
Přečtěte si také, jak si zajistit zdravý a vydatný spánek.
Sledujte nás na Instagramu a Tik Toku a poslouchejte náš podcast Slay and Pray.