Jak se nejlépe naučit anglicky doma

angličtina

Krásné zakončení týdne! Konečně tu máme pátek a s ním i nový článek, tentokrát o tom, jak se naučit anglicky z pohodlí domova. Myslím, že v dnešní době není třeba navštěvovat kurzy nebo chodit do školy za účelem naučit se jazyk. Stačí vám být pečlivý a zodpovědný, abyste viděli nějaké výsledky. A já mám pro vás tipy, které vám pomohou!

Proč je angličtina důležitá?

Jak jste si už jistě všimli, angličtina je všude – na sociálních sítích, na obalech produktů, v názvech jídla a začíná se čím dál tím více používat i v konverzaci. Pokud nemáte základy, bude se vám v této době žít těžko. Já osobně učím angličtinu každý den několik hodin, a když jí neučím, pouštím si seriál do pozadí nebo hudbu ve sluchátkách, která je opět v angličtině. Tento jazyk se tak pro mě stává přirozenějším a upřímně už mám někdy problém najít český ekvivalent mé myšlenky v angličtině. Vím, že to většinu lidí irituje, ale myslím, že brzy přijde zlom, kdy už tomu nebude jinak.

Rozumění zahraničnímu jazyku vám navíc dává možnosti, rozhled a inspiraci. Pokud například hledáte nově vycházející film, často ho najdete pouze v originálním jazyce, což pro vás tak nebude problém. Třeba na Netflixu je většina filmů v angličtině, což pro vás už nebude překážka. Já se momentálně učím španělsky a našla jsem si na Spotify podcast, ve kterém se po dobu 10 minut nacházejí španělská slovíčka a fráze. Kdybych neuměla anglicky, byla bych odkázaná na to, aby takový podcast někdo vymyslel v Česku, a měla tak méně možností. Angličtina je tak rozšířená, že není důvod se jí nenaučit. Navíc, je tak krásná!

Tipy na učení angličtiny doma

Pokud vám toho škola moc nedala, nechcete se účastnit kurzů nebo nemáte čas na doučování, mám pro vás tipy, které sama praktikuji a které vám pomohou se anglicky naučit rychle a efektivně. Počítejte samozřejmě s tím, že to nějaký ten čas trvat bude, ale také věřte tomu, že každý den se počítá a pokud porovnáte vaše výsledky za rok, budete příjemně překvapeni, jak moc se vaše úroveň zlepšila. Jdeme na to!

1) Filmy a seriály

Klasika. Pokud, stejně jako já, nemáte moc čas si jen tak sednout a podívat se na film či seriál, mějte ho puštěný alespoň v pozadí. Je ale zapotřebí, abyste už určitou úroveň angličtiny měli, jinak vám to nepomůže. Jestliže začínáte nebo se ještě necítíte jako pokročilejší, raději si vyhraďte čas a pusťte si třeba Přátelé, můj oblíbený seriál, kterému jde skvěle rozumět (americká angličtina) a jeden díl má okolo 20 minut. Úplně nejlepší varianta je znát Přátelé v češtině, abyste věděli, o čem se v jednotlivých epizodách mluví, a poté si pustit originální verzi. Nemusíte se tak bát, že by vám ušel kontext.

Určitě se nebojte titulků v češtině, poté v angličtině, a až přijde čas, zvládnete sledování i bez nich. Dopřejte sami sobě dostatek času a nespěchejte. Učení jazyka vyžaduje trpělivost, proto se snažte o kvalitu a ne o kvantitu.

Tipy na seriály v angličtině:

  • Friends
  • Forever
  • Lucifer
  • Emily in Paris
  • Good girls
  • YOU
anglicky

2) Knížky

Stejně jako mluvená angličtina, i ta psaná je důležitá. Při čtení knih se můžete pozastavit nad jednotlivými obraty a podrobněji je prozkoumat. Nedoporučuju mít po ruce překladač a překládat každé slovíčko, které je vám cizí. Namísto toho se snažte porozumět kontextu a slovíčko si třeba někam stranou napište, abyste se na něj poté později podívali a mohli se ho naučit. V knihkupectví najdete oddělení cizojazyčné literatury, kde jsou knihy v originálním jazyce. Pro úplné začátečníky doporučuji knihy s jednou stranou anglicky a druhou stranou česky (zrcadlová četba), aby si tak mohli ověřit, že textu rozumí správně. Pokročilejší mohou sáhnout například po Harrym Potterovi nebo čemkoli, co má na sobě označení tučňáka (úroveň A1-B2).

Tip: Zjistěte si (třeba podle charakteristiky na internetu) vaší úroveň předtím, než knihu koupíte, abyste sáhli po správném vydání.

3) Mluvte sami se sebou

Možná vám to přijde zvláštní, ale já to teda dělám denně, bez ohledu na jazyk. Nicméně, mluvení v angličtině je důležité, a pokud se nebavíte s rodilým mluvčím nebo nemáte kamarády, kteří by se s vámi konverzováním učili, musíte si poradit sami. Zkuste mluvit nahlas o nějakém tématu nebo si představujte, že odpovídáte na otázky. Klidně si svou rozmluvu můžete nahrát na telefon a poslechnout si, jak zníte doopravdy. Vím, že většina lidí nemůže svůj hlas na videu ani slyšet, ale věřte, že by vám to pomohlo.

Tip: Cokoliv si řeknete v češtině, zkuste to přeložit do angličtiny. Díky tomu budete s jazykem neustále v kontaktu, a bude tak pro vás jednodušší se ho naučit.

4) Sledujte rozhovory a content ze zahraničí

Rozhovory s vašimi oblíbenými celebritami by vás určitě bavili, tak proč to nevyužít na učení angličtiny? Pokud se díváte na YouTube, většinou jsou k dispozici jen anglické titulky, i tak ale minimálně posloucháte, jak se jednotlivá slova vyslovují a na základě toho, co se odehrává, si můžete domýšlet, co to znamená. Jako content ze zahraničí mám na mysli anglické a americké youtubery, vysvětlování gramatiky na zahraničních kanálech a příspěvky na Instagramu. Díky tomu uvidíte, jak se mluví anglicky v klasických situacích a naučíte se něco z té hovorové angličtiny.

5) Všímejte si akcentu

Britská a americká angličtina jsou poněkud rozdílné, a to nejen v některých slovíčkách, ale hlavně při poslechu. Nejlépe je rozumět té americké, hůře pak té britské a dalším akcentům. Bohužel, ve škole nás učí britskou angličtinu, a tak to budete mít trochu těžší. Vyplatí se proto zaměřit se při studiu na britskou angličtinu, tedy tu těžší, abyste dokázali porozumět. A kdo ví, možná si jejich přízvuk dokonce zamilujete.

6) Pište si deník

Na shrnutí dne použijte deník, do kterého si anglicky zapište, co vše se událo. Můžete se více rozepsat a využít tak veškerou svou slovní zásobu. Pomůže vám to vyjádřit své myšlenky gramaticky správně, protože bude mít větší prostor na přemýšlení a budete tak využívat angličtinu každý den. Postupně se vám jazyk zautomatizuje, a vy se tak dokážete lépe a rychleji vyjadřovat.

anglicky

7) Podcasty

Podcasty jsou super hlavně v tom, že je můžete poslouchat při jakékoliv činnosti. Třeba zrovna vaříte a rádi si u toho něco pustíte, a tak můžete klasický seriál v češtině vyměnit za anglický podcast. Je jedno, jestli vás v něm budou angličtinu učit nebo budete poslouchat konverzaci mezi několika lidmi, vše se počítá.

8) Konverzujte s kamarádem

Posledním tipem je konverzace s kamarádem. Máte-li v okolí někoho, kdo by se také rád zlepšil v jazyce, můžete spolu konverzovat, a to jak osobně (kde si trénujete i výslovnost a akcent), tak přes zprávy. Každá z těchto variant má své pro i proti – u osobní konverzace musíte rychle přemýšlet a pravděpodobně uděláte více chyb, ale využijete ji v reálném životě častěji. Při psaní se můžete delší dobu zamýšlet a kontrolovat gramatiku, nicméně vás nikdo neopraví, pokud slova vyslovujete špatně nebo vám není rozumět. Spolupráce je ale skvělou metodou učení, protože v tom nejste sami!

Nasávejte, co můžete

Teď teda nemám na mysli alkohol. Cokoliv máte k dispozici na učení angličtiny, to berte. Jakýmkoliv způsobem se učte každý den a za chvíli zjistíte, že se začínáte zlepšovat. Až dojdete do bodu, kdy nad tím, co chcete říct, nebudete přemýšlet, dosáhli jste vašeho cíle. Budu vám držet palce a myslete na to, že učení jazyka je jen a jen o vás a vaší aktivitě. Budete-li se mu zodpovědně věnovat, přijde čas, kdy se ho naučíte, tomu věřte!

Užijte si víkend,

Ellie, The Boss Bitch

Pusťte si mé oblíbené filmy v angličtině a naučte se jazyk ještě o něco lépe.

Eliška Vachková

Eliška Vachková (Ellie, The Boss Bitch) je zakladatelem blogu Feminine, který je určen především ženám. Cílem je podpořit sílu žen a dát každé pocit, že je jedinečná a měla by na to být hrdá.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *