Můj zero waste život, aneb jak to funguje v praxi

zero waste

Už nějakou dobu žiju zero waste životem, což znamená, že se snažím minimalizovat vyprodukovaný odpad. Existují takové ty základy, které možná dělá většina z vás, jako například spotřeba potravin, které nakoupíte namísto jejich vyhození, mám pro vás ale i další tipy, které nejsou nijak náročné, přesto planetě a vaší peněžence pomohou. Jdeme na to!

Proč žiju zero waste?

Pokud byste se mě zeptali, proč jsem na zero waste vůbec přešla, vlastně bych vám mohla říct, že jsem dost soutěživá a ráda dávám sama sobě výzvy. Navíc miluju ten pocit, když víte, že děláte něco správného. A ještě mi to ušetří peníze? Gimme!

Ani nevím, kdy jsem se na zero waste začala zaměřovat, ale je to už dlouho. Neznamená to, že bych nevyhazovala vůbec nic, spíš to opravdu omezuji. Málokdy mě uvidíte s něčím jednorázovým, pokud to není nutné, a většinou budu ta, která nemá kapesník nebo vložky, protože to prostě nepoužívám. Když vidím, kolik odpadu ušetřím, dělá mi to radost, vážně. Navíc mě to nijak neomezuje, což si myslím, že je zásadní při jakémkoliv stylu života. Dělejte, jak nejlépe umíte, ale nezapomínejte na to, že byste se při tom měli cítit svobodní.

Ve skutečnosti to vůbec nemusí být tak složité a i malé krůčky se počítají. Když někomu řeknu, kolik měsíčně utratím za jídlo, dost se diví. Jak za tak malou částku zvládnu něco uvařit? No.. přemýšlím. Hodně. Všechno, co dělám, dělám záměrně a s rozmyslem. A vy tak taky můžete žít!

zero waste
credit: Pinterest

Zero waste v praxi aka takhle žiju já

Jdeme na konkrétní tipy. Jeden článek o zero waste už jsem psala, ale tohle je čistě z mého života. Jakmile začnete, postupně budete některé věci přidávat zcela přirozeně, protože začnete žít jiným stylem, uvidíte. Není to nic složitého a opravdu se to vyplatí.

1. Nejím maso

To, že jsem vegetariánka, nebylo rozhodnutí kvůli zero waste, ale samozřejmě to sem taky patří. Nejím maso kvůli tomu, že se mi prostě nelíbí jíst zvířata a ani mi to nikdy příliš nechutnalo, ale pravda je, že omezením nebo úplným vypuštěním masa z jídelníčku planetě ulevíte, protože i jeho produkce není zrovna ekologická.

2. Eko, kam se podíváš

Ekologické čistící prostředky (jar, přípravek na podlahy, gel na praní), bio pasta, bambusový kartáček, peeling z kávových zrn (spotřebovávám tak to, co bych normálně vyhodila), houbičky z nanočástic (samočistící, větší a dlouho vydrží), rozložitelný hadřík. To, co můžu, kupuju eko, s čistějším složením nebo kompostovatelné. Chemie je všude dost, takže se snažím tělo šetřit i třeba tím, že už nekupuju klasické svíčky, protože do vzduchu nevypouští zrovna prospěšné látky.

zero waste
credit: Pinterest

3. Pryč s jednorázovkami!

Papírové kapesníčky jsem vyměnila za látkové a brčka mám z kovu. Snažím se vyhnout všemu jednorázovému, protože je to prostě zbytečné, ale když už to musí být, tak se stejně snažím najít způsob, jak to znovu použít. Například sklenice od hořčice nebo tatarky si někdy nechám a dám si do nich třeba cukr, nebo je použiju na výrobu vánočních dekorací.

4. Menstruační kalíšek

Už od 17 let používám menstruační kalíšek a nemůžu být spokojenější. Dokonce mám pořád ten samý, jelikož vydrží opravdu dlouho (8 až 10 let). I když jsou v kurzu menstruační kalhotky, mnohem ekologičtější, a pro mě i pohodlnější, zůstává kalíšek. Stačí ho zavést ráno, večer vyndat, vylít, repeat. Po skončení cyklu ho vyvaříte a nashle za měsíc. Je to jednoduchý, ale musíte se s ním ze začátku naučit, to je jasné. Jinak ale zapomínám, že menstruaci mám, navíc s ním můžu do vody a není vidět, že ho mám.

5. Pesar

Hormonální antikoncepci jsem nebrala nikdy, tudíž jedinou volbou byly dlouhou dobu kondomy. Moc eko nejsou, zero waste už vůbec ne, ale zdraví máte jenom jedno a míra ochrany před otěhotněním je u nich vysoká. Pak jsem ale narazila na pesar, nejprve Diafragmu, která mi neseděla, až jsem nakonec zůstala u Evanelly (nemá certifikaci pesaru, ale funguje na stejném principu).

Zavedete dostatečnou dobu před stykem (můžete i několik hodin), necháte po styku minimálně 6 hodin a pak vyndáte a umyjete. Easy peasy, navíc zvládne na jedno nasazení více kol. Pokud však používáte gel, musíte ho vždy přidat, aby působil. Já používám pesar bez gelu, jelikož kombinuju s přerušovanou. Tralala.

zero waste

6. Seznam na nákup

Vyhazování potravin se snažíme vyhnout všichni, proto je seznam dost praktická záležitost. Určitě to dělaly i vaše mamky nebo babičky, tak v tom směle pokračujte! Promyslete, co budete vařit přes týden a to, co vám doma chybí, si zapište a nakupte. Budete tak mít jistotu, že to stihnete spotřebovat a vyhnete se plýtvání. Pokud máte doma něco navíc, najděte způsob, jak to zužitkovat. Starší chleby obalte ve vajíčku, změklé banány použijte na banana bread. Vždycky se dá něco vymyslet. Jo a taky dbejte na správné skladování, aby se vám potraviny dříve nekazily.

7. Pytlíky na ovoce a zeleninu

Je vám asi jasné, že plastové sáčky jsou pro mě out, namísto nich používám látkové, takzvané frusacky. Když už ale náhodou ke mně domů zabloudí nějaký ten plastový pytlík, schovám ho a využiju třeba na přepravu spodního prádla, když spím u kámošky, nebo jako ochranu před vytečením naloženého zázvoru (používám na nejlepší tofu poke bowl, doporučuju!).

credit: Pinterest

8. Bezobalové produkty

Jednou za čas objednám nebo zajdu do bezobalového obchodu (podle toho, kolik toho chci) a koupím mouku, cukr či těstoviny. Funguje to tak, že si přinesete vlastní nádobu a do té si naberete, co potřebujete (právě kvůli tomu se hodí nevyhazovat ty sklenice od hořčice nebo okurek). Seženete takto spoustu potravin, třeba taky koření nebo čaje, či dokonce kosmetické produkty. Vlastně i ty domácí prostředky, které používám, mám v rámci bezobalu – chodím si je dočepovat do dm.

9. Vegan mlíčka

Posledním bodem jsou vegan mlíčka, konkrétně ovesná z dm, kde je mají za přijatelnou cenu, a to za 28,90 Kč. Oproti Alpru za 80 Kč dobrý, ne? Navíc jsou fakt chutný, používám je jak na kafíčka, tak třeba na protein nebo k lupínkům ke snídani. Nejsem sice veganka, ale tohle je přesně ta věc, která mě nijak neomezuje, takže proč ne? Předtím jsem kupovala bio mléka, která byla nejen dražší, ale ještě se v našem malém Tescu nedala sehnat, takže jsem musela někoho pořád prosit, jestli mi je nekoupí a nedoveze odjinud.

Svou zásobu 10 mlék objednávám z dm e-shopu, abych nemusela pořád do obchodu a netahala se s tím až domů. Takhle se jednou za 3 měsíce tahám s 10 kily do prvního patra, takže lehčí arm workout.

credit: Pinterest

Co vy a zero waste?

Je zero waste nějakým způsobem také součástí vašich životů? Pokud ne, zkuste si na něj alespoň jednou za čas vzpomenout a udělat něco jinak. Nemusí to být nic velkého, i přesto to dokáže dost pomoct. Věřte mi, že vám to dost zjednoduší život – nemusíte tak často vynášet odpadky + to pocítíte na financích. Je to tak výhodné pro všechny, proto neváhejte a začněte výše zmíněné body pomalu začleňovat do vaší rutiny.

Ellie, The Boss Bitch

Přečtěte si detailněji o zero waste a dalších tipech.

Sledujte nás na Instagramu a Tik Toku a poslouchejte náš podcast Slay and Pray.

@feminine.cz

more tips how to live zero waste on feminine-blog.cz💚💕 🤎🎀🤎 http://feminine-blog.cz/muj-zero-waste-zivot-aneb-jak-to-funguje-v-praxi/ #fyp #zerowaste #aesthetic #makeup #makeupremover #beautifulthings #bensonboone #foryou #protebe #feminineenergy

♬ Beautiful Things – Benson Boone

Eliška Vachková

Eliška Vachková (Ellie, The Boss Bitch) je zakladatelem blogu Feminine, který je určen především ženám. Cílem je podpořit sílu žen a dát každé pocit, že je jedinečná a měla by na to být hrdá.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *