Hi guys! Při neděli si pojďme zlepšit den jídlem – čím jiným?! Mám pro vás recepty na mé nejoblíbenější obědy, které jsou všechny vegetariánské, jelikož já sama jsem vegetarián. Samozřejmě si do nich můžete přidat maso, to není nic proti ničemu, ale jsou výborné i bez něj. Let’s do it!
Proč tyhle obědy miluju?
Vaření mám ráda, fakt si to užívám, ale nesmí to trvat moc dlouho. V mém životě se neustále něco děje a já nesnáším zdržování. Příprava oběda tudíž musí trvat maximálně hodinu, což všechny níže uvedené recepty splňují. V podstatě to neustále točím dokola a dokola, protože je mám ověřené, jsou výborné, nevyjdou vás draho a máte je ve většině případů hotové i za půl hodiny. Určitě je všichni zvládnete, není to nic obtížného, ačkoliv časem budou čím dál tím lepší – budete je umět lépe dochutit a vybalancovat poměry.
Jelikož neobsahují maso, jsou o to levnější a rychlejší. Pokud jste masožrouti a bez masa to nedáte, prostě ho tam přidejte. Myslím si, že vám ale budou chutnat i bez něj. Všechny tyhle recepty jsem se naučila sama, v rodině je nikdo nevařil, takže to bude možná změna i pro vás, a to v pozitivním smyslu.
Recepty na nejoblíbenější obědy
Abyste si mé oblíbené obědy mohli uvařit i u vás doma (což byste měli!), mám pro vás na ně recepty. Žádný z nich není můj vlastní, našla jsem je na internetu a od té doby se v mé kuchyni ujaly. A nemiluji je jen já, ale i všichni, které pohostím. Může to teda souviset s tím, že jsou dělaný mnou, ale to teď nechme stranou.
Lasagne
Jako mladší jsem milovala kupované lasagne, ale jako vegetariánka si je asi stěží koupím i teď. Proto si je připravuji sama a jsou ještě o to lepší a hlavně z kvalitních surovin! O vegetariánských lasagních vyšel samostatný článek, ale protože se řadí mezi má nejoblíbenější jídla, vypíšu sem recept znova.
Budete potřebovat:
- Těstoviny lasagne
- Rajčata v plechovce
- Rajčata
- Máslo
- Mouka
- Mléko
- Váš oblíbený sýr
- Sůl, cukr, pepř
Postup:
- Nejprve si na plotně ohřejete rajčata v plechovce s ještě přidanými nakrájenými rajčátky (nemusí být, stačí klidně jen plechovka rajčat).
- Vezmete si zapékací misku, vyložíte ji pečicím papírem (ušetří to hodně práce) a pokladete první vrstvu lasagní.
- Když se ohřejí rajčata, ochutíte je solí a cukrem, popřípadě chilli, pokud máte rádi.
- Rajčatovou omáčku nalejete na první vrstvu, opět pokladete další vrstvu lasagní, kterou zalejete rajčaty, a takhle pokračujete dál, až se dostanete k poslední.
- V tuhle chvíli začněte rozehřívat troubu na 175°C.
- Ke skvělým lasagním nám chybí ještě jedna věc, a to bešamel. Ten vytvoříte z másla, mouky a mléka. Jako první dejte rozpustit máslo a poté k němu přidejte mouku. Míchejte, dokud se suroviny nespojí, a přilejte mléko.
- Po pár minutách neustálého míchání by měla vzniknout bešamelová omáčka, kterou ochutíte solí, cukrem i pepřem, dokud nebudete s chutí spokojeni.
- Bešamel nalejete na poslední vrstvu lasagní a posypete vaším oblíbeným sýrem – já dávám Cheddar, protože je to prostě nejlepší sýr na světě.
- Dejte zapéct na 180°C po dobu 45 minut, dokud nebude povrch zlatavý. Pak už jen stačí vyndat a naporcovat.
Špagety alla Arabiata
Špagety máte určitě všichni rádi, moje máma je dělávala z kečupu (😳), takže bych tomu ani špagety neříkala. A jestli někdo z vás taky používá na rajčatovou omáčku kečup – SHAME ON YOU! Pravá omáčka z rajčat se s tím nedá srovnávat a je to taak moc dobrý. Recept alla Arabiata můžete vyzkoušet i u jiných druhů těstovin, určitě budou výborné i tak.
Budete potřebovat:
- Špagety
- Rajčata v plechovce (nebo pouze rajčata, ze kterých uděláte omáčku)
- Česnek
- Olivový olej
- Cherry rajčata
- Chilli koření
- Bazalka
- Petrželka
- Parmazán
- Mozzarella
- Sůl, pepř a cukr
Postup:
- Dejte vařit vodu na těstoviny. Osolte až v momentě, kdy se začne vařit.
- Na pánvi rozehřejte olej, na kterém zlehka osmahněte stroužek česneku nakrájeného nahrubo společně s chilli kořením.
- Až ucítíte vůni chilli, je na čase nakrájet pár cherry rajčátek a hodit je tam.
- Nakonec přilijte rajčata v plechovce nebo vytvořte z několika rajčat pomocí mixéru vlastní pyré.
- Po chvilce vaření přidejte bazalku, sůl, pepř, cukr a neustále ochutnávejte, dokud nebude omáčka perfektní.
- Uvařené těstoviny sceďte a smíchejte je s omáčkou.
- Talíř s porcí zasypete petrželkou a dozdobíte natrhanou mozzarellou a nastrouhaným parmezánem – osobně parmezán nepoužívám, protože mi nechutná, takže si to přizpůsobte, jak vám to bude vyhovovat.
Gnocchi se smetanou a zeleninou
Asi jste si všimli, že si tak trochu ujíždím na italské kuchyni. Já prostě miluju to, jak je to tak jednoduše dobrý a všechny jejich přílohy chutnají výborně. Gnocchi jsou o něco lepší než těstoviny v tom, že více zasytí. Navíc, díky smetaně získáte potřebné bílkoviny, takže budete déle sytí. Jako vegetarián tento problém řeším opravdu často – dám si pastu se zeleninou, ale za hodinu mám hlad. Smetana je kámoš, zkuste ji přidat a uvidíte!
Budete potřebovat:
- Gnocchi
- Rajčata
- Papriku
- Kukuřici
- (Další zeleninu dle vašich preferencí)
- Cibuli
- Olivový olej
- Smetanu (ideálně vegan, znáte mě)
- Sůl, pepř, chilli a další koření
- Mozzarellu či balkánský sýr
Postup:
- Dejte vařit vodu a vhoďte do ní gnocchi.
- Na olivovém oleji nejprve osmažte cibuli, kterou nechte zesklovatět.
- K cibuli přidejte nakrájenou zeleninu, kterou máte rádi a celou směs nechte prohřát.
- Jakmile uvidíte, že gnocchi plavou nahoru, vodu vypněte a sceďte je.
- Přimíchejte gnocchi k zelenině a a zalijte smetanou. Dochuťte solí, pepřem, chilli a jiným kořením, které máte rádi. Já osobně používám vždycky směs na grilovanou zeleninu, je to super.
- Podávejte s mozzarellou či balkánským sýrem na vrchu. Klidně posypte i bazalkou, dělám to taky, chutná to dobře.
Italské risotto
Takové to klasické rizoto, které dělají naše mamky nemám ráda, obecně rýži moc nemusím. Italské risotto, to je ale úplně jiná liga. Je to krémový, rozplývá se to na jazyku a i když nemáte rádi rýži, zamilujete si to. Hlavně se dá dělat na různé způsoby – rajčatové, šafránové, houbové.. Jak chcete vy! Já mám pro vás úplně ten základní recept, který popřípadě můžete něčím doplnit.
Budete potřebovat:
- 400 g rýže na risotto (Arborio, Vialone nano, Carnaroli)
- Olivový olej
- 100 ml bílého suchého vína (popravdě, používám co doma zrovna mám, třeba i whiskey, hah)
- 1-1,5 l zeleninového vývaru
- Lžíci másla
- 50 g parmezánu (já používám balkán)
- Menší šalotku
- Sůl, pepř
Postup:
- Šalotku najemno nakrájejte a v hrnci si rozpusťte máslo, které smícháte s trochou olivového oleje a šalotku vhodíte dovnitř.
- Po zpěnění šalotky vsypejte suchou rýži, kterou promíchejte tak, aby se zrnka obalila tukem.
- Do hrnce nalijte víno a opět promíchejte, dokud se alkohol neodpaří – zhruba 2 až 3 minuty.
- Postupně naběračkou přilévejte vývar a míchejte. Nespěchejte, proces bude trvat 20 až 30 minut, dokud nebude rýže na skus. Nikam neodcházejte, měli byste být celou dobu u plotny a na rýži dohlížet.
- Pokud je hotovo, odeberte hrnec z plotny a vmíchejte parmezán se zbytkem másla. Dochuťte solí a pepřem.
- Porci risotta zasypte sýrem a podávejte.
Hurá k plotně!
Recepty na oběd máte, tak utíkejte k plotně je zkusit! Označte nás na Instagramu, pokud je uvaříte a doufám, že se vám povedou! Vaše tipy na obědy nám můžete napsat pod post k tomuto článku, abychom se vzájemně inspirovali.
Užívejte zbytek víkendu,
Ellie, The Boss Bitch